Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

czwartek, 24 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Żółwin na lato

(29.06.2019) - wspólne sprawy

W wakacje Żółwin pustoszeje, 150 lat temu było zupełnie inaczej – wieś napełniała się gwarem letników z Warszawy, którzy spędzali tu długie tygodnie.

Zachęcała ich bliskość stolicy, przystanku kolei żelaznej w Brwinowie, konny omnibus kursujący między Brwinowem i Żółwinem (pierwsze regularne połączenie komunikacyjne do naszej wsi), czyste powietrze, las, liczne stawy, malownicze pola i łąki, zdrój nazywany przez miejscowych źródełkiem, mleko prosto od krowy, jaja prosto od kur, jabłka wprost z jabłoni, ryby wprost ze stawu. Pierwsze ogłoszenie o tzw. letnich mieszkaniach (kwaterach na lato) w Żółwinie pochodzi z 1870 r. – oferowano miejsca w dwóch dworach, starym drewnianym, który prawdopodobnie spłonął w czasie pierwszej wojny światowej, i w nowym – pałacyku przy obecnej Nadarzyńskiej.

W końcu lat 70. XIX w. część folwarku żółwińskiego podzielono na działki, na których wybudowano wille (wzdłuż obecnej ulicy Jana Pawła II w Podkowie), w nich urządzano wygodne mieszkania letnie. Także mieszkańcy wsi uznali szybko, że agroturystyka może być nie mniej opłacalna niż żmudna praca w gospodarstwie. W 1879 r. gospodarz Hajduk (w gazecie jego nazwisko zapisano błędnie jako Ajduk) oferował swój dom, sam zapewne wraz z rodziną przeniósł się do pomieszczeń gospodarczych.

Choć dawnych letników już nie ma, to Żółwin dzięki swemu położeniu i walorom przyrodniczym, przyciąga spacerowiczów, rowerzystów, amatorów jazdy konnej. (ike)

Ogłoszenie z "Kuriera Warszawskiego" z 1870 r.Żółwin na lato

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie