Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

wtorek, 29 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Po drugiej stronie kranu

(12.06.2013)

Chcesz wiedzieć, skąd się bierze woda w twoim kranie podłączonym do miejskiej sieci wodociągowej? W najbliższą sobotę i niedzielę nadarza się rzadka okazja zobaczenia Stacji Uzdatniania Wody w Brwinowie.

Żółwińska kranówa jest zdecydowanie smaczniejsza od warszawskiej, a to dlatego, że woda pitna gminy Brwinów pochodzi nie z rzeki wzbogaconej o całą tablicę Mendelejewa, lecz z zasobów wód podziemnych, a konkretnie z trzech studni znajdujących się na głębokości 62,5 i 54,2 i 64 metrów. Najgłębsza studnia jest zarazem najmłodsza – powstała w związku z rozbudową Stacji Uzdatniania Wody (SUW) w Brwinowie przy ul. 11 Listopada 5. Dzięki tej inwestycji wydajność stacji zwiększy się ze 120 do 200 metrów sześciennych na godzinę. Mieszkańcy tzw. górnego Żółwina (okolic ul. Granicznej) narzekający na spadki ciśnienia, a nawet okresowe suche krany - szczególnie w czasie podlewania ogrodów przez "dolny" Żółwin – powinni odetchnąć z ulgą.

Uroczyste otwarcie SUW po rozbudowie nastąpi w piątek. W kolejnych dwóch dniach – w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody – ten zamknięty dla postronnych i strzeżony obiekt otworzy się dla wszystkich chętnych. Będzie można zobaczyć stary i nowy budynek stacji, dowiedzieć się, na czym polega uzdatnianie wody, zadać pytanie w sprawie kranówy lub wyrazić osobisty pogląd na jej temat.

W tegorocznym programie brwinowskich Otwartych Ogrodów nie znaleźliśmy żadnej imprezy w Żółwinie. Może warto raz w roku otworzyć swój strzeżony - nierzadko jak brwinowska SUW - ogród? Kolejna okazja będzie w przyszłym roku. (ike)
zdjęcie Biura Promocji Gminy Brwinów


program Otwartych Ogrodów >>>

Po drugiej stronie kranuKomentarze użytkowników


Paweł (19-06-2013 11:38)

Niestety nadal sa problemy z wodą w rejonie ul. Granicznej dziś rano np. nie było wogóle :( powodem nie była awaria lecz brak ciśnienia.
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie