Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

czwartek, 01 października 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Aktualności

Zabrakło pieniędzy dla Żółwina

(19.12.2013) - wspólne sprawy

30 tys. zł na "opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy ul. Nadarzyńskiej" i 20 tys. zł na "wykonanie koncepcji alternatywnego zaopatrzenia w wodę w miejscowościach Żółwin i Owczarnia" – to główne inwestycje związane z naszą wsią w przyszłorocznym budżecie gminy, uchwalonym 18 grudnia na sesji Rady Miejskiej.

Przebudowa Nadarzyńskiej, jak wyjaśnił zolwin.pl radny Mieczysław Zieliński, będzie polegać na przesunięciu osi jezdni w kierunku północnym, tak aby była możliwa budowa chodnika po południowej stronie ulicy. Nadarzyńska ma status drogi powiatowej, dlatego wykonanie tej inwestycji wymaga zgody starostwa w Pruszkowie. W najbliższym czasie ma zostać podpisane porozumienie w tej sprawie. Jednak nie wiadomo, kto sfinansuje inwestycję.

Mieszkańcy "górnego" (południowego) Żółwina, Tereni i Owczarni mają problemy z zaopatrzeniem w wodę z powodu zbyt niskiego ciśnienia. Konieczna jest budowa nowej przepompowni. W przyszłym roku powstanie jedynie plan tej inwestycji, która równocześnie ma być częścią większego przedsięwzięcia – uniezależnienia Żółwina i Owczarni od "tranzytu" wody przez Podkowę Leśną. Obecnie pijemy zmieszaną wodę brwinowską i podkowiańską. Kilka lat temu Podkowa wybudowała własne ujęcie wody, które wystarcza na zaspokojenie jej potrzeb, i nie jest zainteresowana "tranzytem" wody do brwinowskich wsi. W przyszłości zostanie uruchomione połączenie wodociągowe omijające Podkowę.

W budżecie gminy nie uwzględniono budowy przedszkola w Żółwinie (za placem zabaw przy Nadarzyńskiej), tymczasem w 2014 r. mija ważność pozwolenia na jego budowę. Radny Zieliński zapewnił nas, że zostanie znalezione rozwiązanie, by pozwolenie zachowało ważność. Można się spodziewać niewymagających dużych nakładów prac związanych z przygotowaniem budowy przedszkola (np. przesunięcia linii energetycznej na działce lub rozbiórki budynków dawnej spółdzielni kółek rolniczych). Podobne rozwiązanie – formalne rozpoczęcie inwestycji - ma uratować pozwolenie na budowę kanalizacji, która wciąż pozostaje odległą perspektywą.

W ramach funduszy remontowych w przyszłym roku zostanie utwardzony odcinek ulicy Młochowskiej od Jana Pawła II do Krótkiej i droga prowadząca od ulicy Granicznej do Tereni. Wodociąg pojawi się na ulicy Makowej i części Bocznej. Radnemu Zielińskiemu nie udało się przeforsować budowy nowego garażu dla naszej Ochotniczej Straży Pożarnej.

- To najgorszy budżet dla Żółwina w ostatnich latach – podsumowuje Mieczysław Zieliński. – Zapowiada się kolejny rok bez poprawy stanu bezpieczeństwa, na który ma wpływ przede wszystkim brak chodnika na Nadarzyńskiej. Arkadiusz Kosiński, jeszcze zanim został burmistrzem, aktywnie wspierał inicjatywę jego budowy, a mimo to w czasie swojej kadencji nie zdołał doprowadzić tej sprawy do końca.(ike)

Znak drogowy nie zastąpi chodnikaZabrakło pieniędzy dla ŻółwinaKomentarze użytkowników


Andrzej (26-04-2014 16:00)

Rozmawiałem na temat przedszkola z Panem Burmistrzem dwukrotnie. Dwa lata temu pierwsza rozmowa zakończyła się konkluzją: przedszkole w Żółwinie to sprawa priorytetowa i będzie zbudowane …bo przecież na plany, opracowania itp. Zostały wydane pieniądze więc teraz będzie realizacja … . W zeszłym roku Burmistrz o budowie przedszkola wypowiadał się już bardziej zachowawczo , kluczył i było widać, że ten temat mu wyraźnie „nie leży ‘’ .
Moim zdaniem w Żółwinie należy zmobilizować odpowiednią grupę mieszkańców do działania , grupę mogącą przekonać Burmistrza iż Żółwin jest miejscowością o którą należy dbać, bo w przeciwnym razie głosy w wyborach zostaną oddane na innego kandydata …


Turtleton (30-12-2013 23:23)

Już widzę jak Nadarzyn zainwestuje w Żółwin... Tam wszyscy mają dość Grzyba. Sorry, ale nie wyobrażam sobie też wycieczek do urzędu w Nadarzynie. A dowożenie dzieciaków do szkoły w Nadarzynie to już totalna porażka. To niestety BARDZO ZŁY pomysł. A że nic się nie dzieje, to jednak chyba niesprawiedliwa ocena. Plac zabaw jest, Orlik, chodnik w Szkolnej, odwodnienie, kilka innych inwestycji. Za Guzika chyba jednak jeszcze mniej było tych inwestycji. Niestety mieszkańcy w dużej mierze też sami sobie winni są - ilu ich interesuje się sprawami Żółwina i Gminy? Ilu przychodzi na zebrania wiejskie? Za słaby lobbing, a to jest ważne!


Piotr (19-12-2013 22:55)

Najlepszym rozwiązaniem byłoby odłączenie Żółwina od gminy Brwinów i dołączenie go do gminy Nadarzyn. Przez tyle lat w Żółwinie nic się nie dzieje, mieszkańców przybywa a Żółwin ciągle w tym samym miejscu. Przykre to jest i przerażające. Panu Zielińskiemy życzę więcej werwy w działaniach związanych z Żółwinem bo z roku na rok to samo:(
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie