Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

poniedziałek, 21 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Relaks

Noc z mustangiem, pannami z Wilka i kukułeczką

(15.05.2014) - relaks

17 maja kolejna Noc Muzeów. Do bezpłatnych odwiedzin zapraszają placówki z naszej okolicy – Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Matecznik Mazowsze w Otrębusach.

Od godz. 18.00 do 22.00 można oglądać najbogatszą w Polsce kolekcję zabytkowych samochodów w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Znajduje się tu m.in. najstarszy samochód w naszym kraju – J.A.G. z 1897 r., który rozwija prędkość do 17,5 km na godzinę. Paliwo do jednocylindrowego silnika, naftę, kierowca kupował w aptece. Prawdziwym rarytasem jest Praga Oświęcim z 1928 r. – Czesi dostarczali do Oświęcimia podwozie i silnik, Polacy dodawali do nich karoserię. Przechowywany w Otrębusach egzemplarz jest najstarszym zachowanym samochodem wyprodukowanym w Polsce.

Nie wszystkie auta w otrębuskim muzeum to eksponaty. Niektóre są na sprzedaż. Dysponując 49 900 zł, można wyjechać z Nocy Muzeów kultowym czerwonym fordem mustangiem z 1970 r.

Od godziny 18.00 do północy będzie czynne Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Warto poznać historię miejsca, z którym jest związane życie autora "Panien z Wilka", a przy okazji obejrzeć obraz małżonków pędzla Witkacego. Skradziono go w 2005 r. i odnaleziono dopiero po kilku latach w łódzkiej piwnicy – płótno przechowywano jako zastaw za dług narkotykowy.

Najdłużej – od 18.00 do pierwszej po północy – na zwiedzających czeka Matecznik Mazowsze – siedziba rozśpiewanego i roztańczonego zespołu "Mazowsze". (ike)

Fiat topolino - dziadek naszego malucha (zdjęcie Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach)Noc z mustangiem, pannami z Wilka i kukułeczką


barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie