Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

niedziela, 27 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Wspólne sprawy

Poczuj się gospodarzem

(19.09.2013) - wspólne sprawy

Przyczepka do ciągnika, plenerowa impreza o Ossendowskim, oświetlenie ulic – to niektóre propozycje wydania pieniędzy z funduszu sołeckiego w 2014 r. Przedstawi je na zebraniu wiejskim 20 września o godz. 18. w remizie OSP sołtys Karol Marchwiak. W spotkaniu weźmie udział burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Sołtys poinformował zolwin.pl o planach podziału sołeckiej kasy w przyszłym roku. Chodzi o kwotę 34 432,30 zł. Największy wydatek – przeszło 8400 zł – byłby związany z zatrudnieniem na umowę zlecenie osoby zajmującej się pracami porządkowymi: sprzątaniem, wykaszaniem, odśnieżaniem itp. Już wkrótce otrzyma ona do dyspozycji szczotkę do ciągnika, która pozwoli czyścić m.in. chodnik przy Kasztanowej i Szkolnej. Z przyszłorocznego funduszu sołeckiego Karol Marchwiak zaproponuje jeszcze kupno przyczepki do ciągnika oraz kosy spalinowej.

Ok. 7 tys. zł sołtys chciałby przeznaczyć na oświetlenie ulic Sosnowej i Bocznej. Karol Marchwiak przewiduje także dofinansowanie nowego ogrodzenia OSP.

Przyszłoroczna sołecka kasa trafiłaby także do szkoły (m.in. na Sprzątanie Świata i imprezę choinkową), Orlika (na imprezy z udziałem mieszkańców sołectwa). Po raz pierwszy środki z funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone na przedsięwzięcia związane z historią: imprezę plenerową poświęconą sławnemu przed wojną podróżnikowi i pisarzowi Ferdynandowi Ossendowskiemu (spędził w Żółwinie ostatnie miesiące życia) oraz tablice upamiętniające osoby zasłużone dla żółwińskiej oświaty. Chodzi o Michała Natansona, który ze swego majątku ziemskiego wydzielił działkę pod budowę szkoły, oraz Helenę i i Józefa Owczarków – to małżeństwo nauczycieli po wojnie stworzyło w naszej wsi pierwszą szkołę z prawdziwego zdarzenia.

Z pieniędzy sołeckich miałby być także sfinansowany baner wzywający mieszkańców Żółwina do płacenia podatków w gminie Brwinów. O ostatecznym podziale sołeckich środków zadecydują uczestnicy zebrania wiejskiego.

Szersze spojrzenie na problemy Żółwina przedstawi w remizie Arkadiusz Kosiński. Można oczekiwać, że burmistrz odpowie na kluczowe pytania o kanalizację, odwodnienie, budowę chodnika na Nadarzyńskiej i Słonecznej (Żółwin jest jedynym sołectwem tej wielkości w okolicy bez chodnika na głównych ulicach), budowę publicznego przedszkola dla mieszkańców Żółwina i Owczarni.

Karol Marchwiak apeluje: - Zamiast krytykować, narzekać, że nic się nie robi, lepiej wykazać więcej własnej inicjatywy, zgłosić pomysł, poczuć się gospodarzem na własnym terenie. Opinie każdego mieszkańca będą brane pod uwagę. (ike)

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt
online football manager

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie