Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

wtorek, 29 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Z przeszłości

ŻÓŁWINIANIE 1849

Żółwinianie z rodowodem

Najbardziej przywiązani do Żółwina byli gospodarze. W gronie dziesięciu odnotowanych w księdze małżeństw gospodarzy nie ma ani jednej osoby spoza gminy. W 1849 r. gospodarzami w Żółwinie byli: Jan Borządko, Kajetan Borządko, Wawrzyniec Gaik, Jan Hajduk, Michał Hajduk, Piotr Karolak, Józef Marchwiak, Jan Matysiak, Wojciech Nosecki i Szymon Orlański.

Najstarsi rodowici żółwinianie umieszczeni w księdze urodzili się za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, ostatniego króla Polski. Oto oni: Teresa Witkowska (rocznik 1780), Szymon Orlański (1782), Małgorzata Karolakowa (1783), Marianna Marchwiak (1790). Jeszcze dwoje żółwinian z najstarszych roczników – Małgorzatę Karolak (1783) i Annę Nosecką (1785) – znajdujemy wśród mieszkańców Grudowa.

Z księgi wynika, że najbardziej rozbudowanym rodem żółwińskim w połowie XIX w. byli Hajdukowie. Umieszczono w niej 30 mieszkańców gminy o tym nazwisku. Najstarszy – Urban Hajduk - urodził się w Żółwinie w 1787 r. W 1849 r. było pięć rodzin Hajduków.

Drugim najliczniejszym rodem żółwińskim byli Noseccy – w księdze wpisano 20 osób o tym nazwisku, w tym trzy małżeństwa z dziećmi.

Bardzo związana z Żółwinem jest rodzina Marchwiaków. Wśród 17 osób o tym nazwisku umieszczonych w księdze trzy urodziły się jeszcze w XVIII w. Dwie liczne rodziny (w sumie 14 osób) stworzyli Kajetan i Jan Borządko – zapewne bracia, urodzeni w Żółwinie w 1808 i 1811 r.

Marianna i Józef

27 umieszczonych w księdze mieszkanek wsi Żółwin miało na imię Marianna. W domu pod numerem 7. zapisano siedem lokatorek o tym imieniu Tak na imię miała także żona dziedzica – Marianna z Rogowskich, która w czasie prowadzenia księgi już nie żyła. Siedem żółwinianek nosiło imię Franciszka, zaś 12 żółwinian – Franciszek. Franiciszek Suski ożenił się z Franciszką. We wsi było po 14 Janów i Józefów.

Spośród imion obecnie mniej popularnych w księdze figurują: Balbina, Tekla, Nepomucena, Petronela, Kunegunda, Salomea, Rozalia, Klemens, Bonifacy.

Wielka ciżba

Żółwinianie tłoczyli się w piętnastu drewnianych domach. We wszystkich - poza karczmą i kurnikiem zajmowanym przez żydowskie małżeństwo - mieszkało co najmniej kilkanaście osób z kilku rodzin. Dom numer 12 miał trzydziestu lokatorów – mieszkały tu m.in. liczne rodziny Jana i Elżbiety Matysiaków oraz Wojciecha i Petroneli Noseckich.

Dużo dzieci, krótkie życie

Większość rodzin zanotowanych w księdze posiadała trójkę, czwórkę, piątkę, szóstkę dzieci. 90 mieszkańców Żółwina w momencie sporządzania księgi w 1849 r. miało najwyżej 18 lat. Jedynie 15 przekroczyło pięćdziesiąty rok życia, w tym 5 – sześćdziesiąty.

Czy po żółwinianach z połowy XIX w. - poza metrykami i wpisem w księdze "uformowanej" przez wójta Radzimińskiego - zachowały się jeszcze jakieś ślady?

Ewa i Krzysztof Pilawscy
Tekst chroniony prawem autorskim. Żadna jego część nie może być powielana i rozpowszechniana bez zgody autorów.


barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie