Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

środa, 30 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Z przeszłości

JEDLI JABŁKA, ZAMIAST GASIĆ POŻAR

Pamięć o wielkim pożarze sprzed prawie 90 lat jest wciąż żywa wśród rodowitych mieszkańców Żółwina.

Opowiadał nam o nim w kwietniu 2013 r. świadek wydarzenia Józef Grzejszczak: "Bawiłem się na naszym podwórku z innymi dziećmi, było nas chyba dziesięcioro. Postanowiliśmy urządzić ognisko w stercie kamieni. Ogień przeniósł się na drewnianą komórkę, a potem na inne domy kryte strzechą. Bardzo się przestraszyliśmy i uciekliśmy".

W innym wywiadzie zamieszczonym na zolwin.pl prof. Jerzy Regulski – mieszkający wówczas w pałacu w Zarybiu - wspominał: "Do dziś mam przed oczami pożar, który wybuchł w Żółwinie chyba w 1929 r. Dorośli pobiegli na ratunek, a my, dzieci, patrzyliśmy na ogień, który przenosił się z chałupy na chałupę. Trochę z boku stało gospodarstwo, które ludzie polewali wodą, by je ocalić. Ale ogień dotarł i tam – początkowo udawało się go stłumić, w końcu jednak pożar strawił i to gospodarstwo".

W "Gazecie Świątecznej" z 15 września 1929 r. znaleźliśmy relację strażaka B. Raka z tragicznego pożaru przy obecnej ul. Nadarzyńskiej. (ike)

 - Piszemy Wspomnienia

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie