Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

poniedziałek, 21 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Z przeszłości

SŁOŃCE, LAS i BALSAMICZNE POWIETRZE

Za założyciela Podkowy Leśnej uważa się Stanisława Wilhelma Lilpopa, jednak początek tej miejscowości dała jego matka – Joanna, która przejęła zarządzanie majątkiem pozostawionym przez zmarłego w 1866 r. męża, Stanisława Lilpopa.

Jako pierwsza kobieta w Królestwie Polskim weszła do zarządu spółki – znanej do dziś pod nazwą Lilpop, Rau i Loewenstein. Równocześnie zawiadywała dobrami brwinowskimi, w tym folwarkiem Wilhelmów - terenem, na którym znajduje się dziś Podkowa Leśna.

W latach 70. XIX w. część folwarku zajęła osada Stanisławów z – jak informował "Słownik Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich" - "pięknymi domkami pod lasem, na letnie mieszkania przez warszawian zajmowanymi". Jeden z nich, nazywany "Zabytkiem", stoi naprzeciwko pawilonu "Społem". Początki podkowiańskiego letniska barwnie opisał "Kurier Codzienny" z 9 sierpnia 1887 r.

W tym tekście wspomniano także o Żółwinie oraz czterech "malowniczo grupujących się willach". Zbudowano je po dokonanym pod koniec lat 70. XIX w. podziale Żółwina i Kopanej na działkach, których nazwy hipoteczne brzmiały: Zarybie, Ołonka, Borowin i Sosnówka. (ike)

 - Piszemy Wspomnienia


 - Piszemy Wspomnienia
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie