Żółwin, mazowieckie Żółwin, mazowieckie

środa, 30 września 2020

o wsi Żółwin, mazowieckie z przeszłości Żółwin, mazowieckie aktualności Żółwin, mazowieckie wspólne sprawy Żółwin, mazowieckie relaks Żółwin, mazowieckie OSP Żółwin, mazowieckie za miedzą

Z przeszłości

JEDWABNY ŻÓŁWIN

"W Żółwinie Stacja posiada własne szkółki morwowe i hodowle jedwabników. Wibrujące szczotki rozmontowują szybko złociste i białe oprzędy sprowadzane z Żółwina" – pisał w 1946 r. "Robotnik", a jego entuzjastyczny tekst o założonej przez rodzeństwo Witaczków Centralnej Doświadczalnej Stacji Jedwabniczej w Milanówku przedrukowały nawet emigracyjne "Wiadomości Polskie".

Szkółki i morwowe i hodowle jedwabników znajdowały się na terenie kupionego w czasie okupacji przez Stanisława Witaczka majątku Żółwin. Po wojnie przedsiębiorstwo upaństwowiono, jednak produkcja jedwabiu z żółwińskich oprzędów przetrwała do lat 90. XX w., a w pałacu przy Nadarzyńskiej znajdował się Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego.

Do tej pory w wielu polskich szafach i komodach znajdują się chustki, szale, sukienki z jedwabiu zawierającego cząstkę historii Żółwina.

Na zdjęciu: racjonalizator z zakładu w Żółwinie, p. Pawlak, przedstawia w 1951 r. własną metodę sadzenia morwy w inspektach, dzięki której sadzonki miały rosnąć w pierwszym roku cztery razy szybciej… (zdjęcie z "Życia Warszawy")

 - Piszemy Wspomnienia
barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

Las Młochowski
Teren ANR przy Szkolnej
Podkowa Leśna
Las między Słoneczną a Szkolnąpodpatrzone


partnerzy   |   kontakt

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2020 IKE - Usługi Literackie