poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

OSP Żółwin

Pożegnanie starego garażu

02.04.2016


Garaż Ochotniczej Straży Pożarnej przez ponad czterdzieści lat był nie tylko jednym z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Żółwinie, ale także świadectwem, jak wiele można zrobić dzięki wspólnemu wysiłkowi mieszkańców.

"Ważną sprawą będzie podejmowanie czynów społecznych, przy pomocy których w roku 1973 zakończona będzie budowa remizy strażackiej w Żółwinie" – pisała w lutym 1973 r.
jednodniówka "Mówi Pruszków. Lewa Podstołeczna".

W 1962 r. z inicjatywy wieloletniego kierownika szkoły w Żółwinie Józefa Owczarka powołano do życia Ochotniczą Straż Pożarną. Pierwsi strażacy ochotnicy nie mieli niczego poza entuzjazmem. Po dwóch latach p. Andrzej Frej sprowadził z Warszawy przeznaczoną dla OSP starą ciężarówkę marki Bedford. Pierwszy samochód gaśniczy w Żółwinie wstawiono do prowizorycznego drewnianego garażu na działce ofiarowanej strażakom przez Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego w Żółwinie.

Strażnicę budowano wspólnym wysiłkiem mieszkańców. Pieniądze na inwestycję zasilały dochody z zabaw tanecznych na dechach i loterii fantowych. Z powodu braku funduszy i materiałów budowa ciągnęła się latami, jednak w 1973 r. szczęśliwie ją zakończono. (ike)

skomentuj na FB

Strażacy od pokoleń

04.05.2023

4 maja strażacy obchodzą swoje święto. Z tej okazji warto przypomnieć, że żółwińska Ochotnicza Straż Pożarna ma już ponad 60 lat.

Drabina prawie do nieba

27.04.2022

W sobotę o godz. 13.00 na terenie OSP przy ul. Nadarzyńskiej odbędzie się powitanie kupionego w Belgii podnośnika hydraulicznego koszowego. Z tej okazji strażacy zapraszają mieszkańców na kiełbaski z grilla.

Ruszają do akcji

17.01.2022

- Właśnie dostaliśmy zawiadomienia o powalonych drzewach na Zarybiu i Kazimierzowskiej– powiedział w biegu Jarosław Prusak z żółwińskiej OSP. Po chwili z remizy wyjechały dwie jednostki.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie interactive novel