środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Relaks

Dałkowska, Cyrwus, Kamiński w Żółwinie

12.06.2015


Piotr Cyrwus, Ewa Dałkowska i Emilian Kamiński wystąpią w czasie II Żółwińskich Spotkań Literackich, które odbędą się w sobotę i niedzielę na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Nadarzyńskiej 25. Bohaterem tegorocznej edycji imprezy będzie Sergiusz Piasecki.

4 września 1926 r. sąd w Lidzie wydał wyrok śmierci na „kresowych rozbójników” – Piaseckiego i jego wspólnika. Mieli zostać rozstrzelani w ciągu 24 godzin, jednak prezydent Ignacy Mościcki zamienił im karę śmierci na 15 lat ciężkiego więzienia. W celi Piasecki napisał powieść „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy”. Wydana w 1937 r. okazała się bestsellerem. Za autorem ujęli się literaci, m.in. Melchior Wańkowicz, i w tym samym roku został on warunkowo zwolniony z więzienia.

W sobotę o godz. 14.00 Krzysztof Polechoński przybliży sylwetkę pisarza, po jego prelekcji Piotr Cyrwus wystąpi w monodramie „Zapiski oficera Armii Czerwonej”. Po występie aktora odbędzie się piknik, w czasie którego będzie można kupić książki Piaseckiego. W niedzielę o godz. 12.00 Ewa Dałkowska i Emilian Kamiński zaprezentują przedstawienie „Przywracanie porządku”.

II Żółwińskie Spotkania Literackie organizuje fundacja PoMimo przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury, Sołectwem w Żółwinie i OSP. (ike)

Sergiusz Piasecki sportretowany przez Witkacego

skomentuj na FB

Rowerem na akademię Legii

01.12.2019

Świeżo wyasfaltowaną aleją Olszową w Książenicach można dojechać do budowanej siedziby Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

Żółwin się bawi!

28.05.2019

Wypróbowana w 2016 r. łąka sołtysa Karola Marchwiaka przy ul. Granicznej 15 czerwca znowu będzie miejscem pikniku z atrakcjami, m.in. pokazami żółwińskich strażaków i przejażdżkami zaprzęgami konnymi.

Żółwińskie ogrody

07.06.2018

Dwie imprezy w Żółwinie zaplanowano w sobotę 16 czerwca w ramach tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów. Cały program festiwalu opublikował najnowszy "Ratusz".

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie