środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Relaks

Jedwabny Żółwin

03.06.2016


W sobotę 11 czerwca zostanie oficjalnie otwarty jedwabny szlak prowadzący z Milanówka do Żółwina. Z tej okazji od godz. 15.00 do 18.00 będzie można wejść do parku otaczającego pałac przy ul. Nadarzyńskiej 21. Jego historia od 1940 r. do lat 90. XX w. była nierozerwalnie związana z jedwabiem, tu mieścił się ośrodek naukowo-badawczy jedwabnictwa, tu wyhodowano morwę białą wielkolistną żółwińską – jej sadzonki są nadal sprzedawane.

- O godz. 14.00 lub 16.00 (druga tura) zapraszamy wszystkich do willi "Józefina" w Milanówku, ul. Piasta 13, stąd rozpoczniemy zwiedzanie jedwabnego szlaku – mówi zolwin.pl Honorata Kuraszkiewicz, prezes Stowarzyszenia Muzeum Jedwabnictwa Milanowskiego, organizatora imprezy. – Po obejrzeniu miejsc związanych z jedwabiem w Milanówku wsiądziemy do busa i pojedziemy do Żółwina. Przewodnik opowie o żółwińskim wątku jedwabnego szlaku, w pałacowym parku można będzie obejrzeć wystawę o byłych właścicielach majątku, w tym o rodzeństwie Witaczków, twórcach milanowskiego jedwabiu. Przygotowała ją Grażyna Adamska, autorka książki "Dwór w Żółwinie i jego tajemnice".

Impreza jest organizowana w ramach Festiwalu Otwarte Ogrody. (ike)

Na zdjęciu: tablica obok ogrodzenia pałacu przy Nadarzyńskiej 21 upamiętniająca "jedwabny Żółwin"

skomentuj na FB

Rowerem na akademię Legii

01.12.2019

Świeżo wyasfaltowaną aleją Olszową w Książenicach można dojechać do budowanej siedziby Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

Żółwin się bawi!

28.05.2019

Wypróbowana w 2016 r. łąka sołtysa Karola Marchwiaka przy ul. Granicznej 15 czerwca znowu będzie miejscem pikniku z atrakcjami, m.in. pokazami żółwińskich strażaków i przejażdżkami zaprzęgami konnymi.

Żółwińskie ogrody

07.06.2018

Dwie imprezy w Żółwinie zaplanowano w sobotę 16 czerwca w ramach tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów. Cały program festiwalu opublikował najnowszy "Ratusz".

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie