środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Relaks

Literacki Żółwin

14.06.2014


Ulewny deszcz zmusił organizatorów sobotniego pikniku o Ossendowskim do przeniesienia imprezy pod dach OSP. Mimo kaprysów pogody salę szczelnie wypełniła publiczność nie tylko z okolicy, ale także z odległych zakątków kraju.

O życiu Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego, jego książkach oraz wykluczeniu z literatury w okresie PRL opowiadali: historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego Maciej Urbanowski, historyk Włodzimierz Domagalski (pomysłodawca imprezy i główny autor jej frekwencyjnego sukcesu) oraz biograf Ossendowskiego Witold Michałowski. Fragmenty książek zmarłego w styczniu 1945 r. w pałacu w Żółwinie pisarza czytała aktorka Ewa Dałkowska. Klimat epoki przywoływało dwóch rekonstruktorów przebranych za czerwonoarmistów.

Imprezie towarzyszył, być może pierwszy w historii naszej wsi, kiermasz książki. Dzięki niemu utwory Ossendowskiego trafiły także pod żółwińskie strzechy. A poza tym były tradycyjne dania piknikowe: kiełbasa z grilla i piwo z lokalnego browaru Jabłonowo.
(ike)

skomentuj na FB

Rowerem na akademię Legii

01.12.2019

Świeżo wyasfaltowaną aleją Olszową w Książenicach można dojechać do budowanej siedziby Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

Żółwin się bawi!

28.05.2019

Wypróbowana w 2016 r. łąka sołtysa Karola Marchwiaka przy ul. Granicznej 15 czerwca znowu będzie miejscem pikniku z atrakcjami, m.in. pokazami żółwińskich strażaków i przejażdżkami zaprzęgami konnymi.

Żółwińskie ogrody

07.06.2018

Dwie imprezy w Żółwinie zaplanowano w sobotę 16 czerwca w ramach tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów. Cały program festiwalu opublikował najnowszy "Ratusz".

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie