środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Relaks

Noc z mustangiem, pannami z Wilka i kukułeczką

15.05.2014


17 maja kolejna Noc Muzeów. Do bezpłatnych odwiedzin zapraszają placówki z naszej okolicy – Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach, Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Matecznik Mazowsze w Otrębusach.

Od godz. 18.00 do 22.00 można oglądać najbogatszą w Polsce kolekcję zabytkowych samochodów w Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach. Znajduje się tu m.in. najstarszy samochód w naszym kraju – J.A.G. z 1897 r., który rozwija prędkość do 17,5 km na godzinę. Paliwo do jednocylindrowego silnika, naftę, kierowca kupował w aptece. Prawdziwym rarytasem jest Praga Oświęcim z 1928 r. – Czesi dostarczali do Oświęcimia podwozie i silnik, Polacy dodawali do nich karoserię. Przechowywany w Otrębusach egzemplarz jest najstarszym zachowanym samochodem wyprodukowanym w Polsce.

Nie wszystkie auta w otrębuskim muzeum to eksponaty. Niektóre są na sprzedaż. Dysponując 49 900 zł, można wyjechać z Nocy Muzeów kultowym czerwonym fordem mustangiem z 1970 r.

Od godziny 18.00 do północy będzie czynne Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku. Warto poznać historię miejsca, z którym jest związane życie autora "Panien z Wilka", a przy okazji obejrzeć obraz małżonków pędzla Witkacego. Skradziono go w 2005 r. i odnaleziono dopiero po kilku latach w łódzkiej piwnicy – płótno przechowywano jako zastaw za dług narkotykowy.

Najdłużej – od 18.00 do pierwszej po północy – na zwiedzających czeka Matecznik Mazowsze – siedziba rozśpiewanego i roztańczonego zespołu "Mazowsze". (ike)

Fiat topolino - dziadek naszego malucha (zdjęcie Muzeum Motoryzacji i Techniki w Otrębusach)

skomentuj na FB

Rowerem na akademię Legii

01.12.2019

Świeżo wyasfaltowaną aleją Olszową w Książenicach można dojechać do budowanej siedziby Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

Żółwin się bawi!

28.05.2019

Wypróbowana w 2016 r. łąka sołtysa Karola Marchwiaka przy ul. Granicznej 15 czerwca znowu będzie miejscem pikniku z atrakcjami, m.in. pokazami żółwińskich strażaków i przejażdżkami zaprzęgami konnymi.

Żółwińskie ogrody

07.06.2018

Dwie imprezy w Żółwinie zaplanowano w sobotę 16 czerwca w ramach tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów. Cały program festiwalu opublikował najnowszy "Ratusz".

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie