środa, 17 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Relaks

Żółwin się bawi!

28.05.2019


Wypróbowana w 2016 r. łąka sołtysa Karola Marchwiaka przy ul. Granicznej 15 czerwca znowu będzie miejscem pikniku z atrakcjami, m.in. pokazami żółwińskich strażaków i przejażdżkami zaprzęgami konnymi.

Tradycje dobrej zabawy w Żółwinie sięgają odległych czasów. Najstarsi mieszkańcy pamiętają zespół harmonisty Józefa Kindzierskiego z Owczarni, który przygrywał na weselach i zabawach. Przed wojną zabawy i potańcówki na dechach służyły zdobyciu pieniędzy na budowę szkoły przy obecnej ul. Szkolnej. Organizowano na nich loterie, nagrodami były podarowane przez mieszkańców gołębie, kurczaki, prosiaki. Podobne zabawy urządzane po wojnie pomogły w budowie pierwszej remizy OSP.

„Uczestnicy dożynek nie mogli długo wytrzymać przy stołach i natychmiast zaczęli tańczyć, jak tylko nadarzyła się okazja” – tak reporter Polskiego Radia relacjonował w 1948 r. zabawę na terenie pałacu przy obecnej ul. Nadarzyńskiej. Żółwin znany był z zamiłowania do zabawy i tańca, co potwierdził w czasie gminnych dożynek organizowanych w naszej wsi od 2003 do 2014 r.

W 2016 r. odbył się pierwszy piknik na łące sołtysa. Oby tegoroczny, organizowany przez sołtysa, radę sołecką, OSP Żółwin, Środowiskowy Ośrodek Pomocy Społecznej i Stowarzyszenie Nasz Żółwin, okazał się równie udany! (ike)

skomentuj na FB

Rowerem na akademię Legii

01.12.2019

Świeżo wyasfaltowaną aleją Olszową w Książenicach można dojechać do budowanej siedziby Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa.

Żółwińskie ogrody

07.06.2018

Dwie imprezy w Żółwinie zaplanowano w sobotę 16 czerwca w ramach tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody w gminie Brwinów. Cały program festiwalu opublikował najnowszy "Ratusz".

Wystawa artysty z Żółwina

03.11.2017

"Realna i nierealna rzeczywistość" – to tytuł wystawy ilustracji, rysunków satyrycznych i malarstwa mieszkańca Żółwina Piotra Promińskiego.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie