środa, 17 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

O Żółwinie

Po przełomie

Po 1989 r. zlikwidowano Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego, PGR Urszulin, Gminną Spółdzielnię, magazyny Domów Towarowych „Centrum”, szereg zakładów przemysłowych w Pruszkowie i Grodzisku dających pracę mieszkańcom Żółwina, którym nie mogły zapewnić utrzymania niewielkie gospodarstwa. Przemianom oparły się prywatne fermy kurze – Żółwin pozostaje ważnym producentem jaj na Mazowszu.

O rozwoju wsi zdecydowała moda na posiadanie domku z ogródkiem za miastem. Żółwińskie nieurodzajne pola i podmokłe łąki okazały się pożądanym terenem budowlanym. Na ich wartość ma wpływ bliska odległość od Warszawy, niezłe połączenia komunikacyjne ze stolicą, brak ruchliwych przelotowych dróg oraz atrakcyjne położenie między prestiżową Podkową Leśną a Lasami Nadarzyńskimi.

Parcelacja i sprzedaż gruntów, budownictwo i związane z nim usługi ożywiły wieś. Od lat 90. liczba mieszkańców Żółwina rośnie – jest ich obecnie ok. 1300. Zmieniła się struktura społeczna wsi i jej charakter. Żółwin przekształca się w podmiejskie osiedle domów jednorodzinnych. O kilkusetletniej tradycji rolniczej wsi przypominają głównie organizowane na terenie OSP Dożynki Gminne.

Krzysztof Pilawski
Tekst chroniony prawem autorskim. Żadna jego część nie może być powielana i rozpowszechniana bez zgody autora.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie