poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Bez klucza

23.07.2012


To miejsce ożyło, cały czas słychać śmiech, dzieci się bawią, dorośli rozmawiają – cieszy się żółwinianin mieszkający niedaleko działającego od 17 lipca placu zabaw przy Nadarzyńskiej.

W poniedziałek przed szóstą rano nacisnąłem klamkę furtki prowadzącej na plac zabaw. Podobny eksperyment wykonałem o tej samej porze w piątek. Wynik był ten sam – furtka się otworzyła. Nikt jej nie zamykał na noc. Mimo braku klucza i monitoringu w środku nie dostrzegłem żadnych śladów niepożądanej obecności: walających się petów, butelek, puszek.

Mamy w Żółwinie przestrzeń publiczną – otwartą w przenośni i dosłownie. To miejsce sprzyjające usuwaniu ogrodzeń: zawieraniu znajomości przez dzieci, nawiązywaniu kontaktów między dawnymi i nowymi mieszkańcami.

Tradycyjne bardzo bliskie, często rodzinne, więzi żółwinian nie obejmują coraz liczniejszych nowych mieszkańców. Bez zbudowania nowych więzi mieszkańcy wsi pozostaną luźną zbiorowością. Wolałbym, abyśmy byli – podobnie jak sąsiedzi z Podkowy i Milanówka – społecznością, którą łączy coś więcej niż nazwa miejscowości w adresie.

Dlatego tak mnie cieszy otwarty plac zabaw – pierwsze ogólnodostępne miejsce spotkań żółwinian.
Krzysztof Pilawskiskomentuj na FB

Przetarg na kanalizację Słonecznej rozstrzygnięty

15.04.2024

Firma MARTEL z Milęcina zbuduje kanalizację sanitarną wraz z odgałęzieniami kanalizacyjnymi w ul. Słonecznej, na odcinku od Nadarzyńskiej do Działkowej.

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie