środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Cmentarz bliżej

12.02.2015


Rada Miejska w Brwinowie uchwaliła w środę wieczorem zmianę miejscowego planu zagospodarowania stuhektarowego terenu między ul. Szkolną a strumykiem oddzielającym naszą wieś od Owczarni. Plan przewiduje m.in. umieszczenie w tej części Żółwina cmentarza komunalnego i zabudowę znacznej części żółwińskiej "zielonej wyspy".

Ten fragment naszej wsi to fragment dawnego majątku ziemskiego Żółwin, a potem Państwowego Gospodarstwa Rolnego Urszulin. Po likwidacji PGR przeszedł on we władanie Agencji Nieruchomości Rolnych. Na uzyskanej przez gminę od ANR działce zbudowano kompleks boisk Orlik. Od wielu lat władze gminy dążyły do bezpłatnego uzyskania od ANR fragmentu terenu, na którym można by założyć cmentarz. Początkowo miał to być cmentarz wyznaniowy (katolicki), jednak prawo nie zezwala na bezpłatne przekazywanie państwowych terenów kościołom. Za to możliwe jest – dzięki zmianie legislacyjnej - przekazanie terenu na budowę cmentarza komunalnego.

Zgodnie z uchwalonym w środę planem jedna trzecia stuhektarowego terenu zostanie podzielona na działki o powierzchni 1000-1500 m. kw. i zabudowana domami jednorodzinnymi oraz obiektami usługowymi i użyteczności publicznej. Domy powstaną w dwóch skupiskach. Pierwsze zlokalizowane zostanie w rejonie skrzyżowania ulicy Szkolnej z Polną. W tym miejscu planowana jest 32-metrowa aleja piesza prowadząca do zielonych obszarów rekreacji i wypoczynku. Kończyłaby się skwerem z tzw. dominantą (prawdopodobnie pomnikiem).

Drugie skupisko zabudowy przewidziano obok Orlika – dochodziłoby ono prawie do cmentarza zlokalizowanego w odległości ok. 400 metrów od ul. Szkolnej. Obszary zabudowy przedzieli strefa zieleni połączona z lasem po drugiej stronie ulicy. (ike)

skomentuj na FB

Bazarek wyborczy

24.02.2024

W sobotę na brwinowskim targowisku można było nie tylko zaopatrzyć się w ziemniaki, pomidory i jabłka, ale także złożyć podpisy pod listami poparcia komitetów wyborczych biorących udział w wyborach samorządowych w naszej gminie.

Dobiega końca najdłuższa kadencja

23.02.2024

7 kwietnia będziemy wybierać burmistrza, radnych Rady Miejskiej Gminy Brwinów, radnych Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poprzedni rząd przedłużył kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, a na dodatek przesunął termin wyborów samorządowych o kilka miesięcy, by nie zbiegał się z wyborami parlamentarnymi.

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie