czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Cmentarz – głos mieszkańca

28.10.2015


Ubolewam, że powstanie cmentarza w naszej miejscowości w formie dużej nekropolii dla Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów nie zostało poprzedzone należytymi konsultacjami z nami – pisze Andrzej Krajewski, mieszkaniec Żółwina.

W przypadku tak ważnej inwestycji nie wystarczy – jak twierdzi Burmistrz Arkadiusz Kosiński - wyłożyć do wglądu uchwałę o zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub opublikować ją na stronie internetowej Urzędu Gminy. Nie każdy musi mieć dostęp do internetu i nie zawsze da się zdążyć do Urzędu w jego godzinach pracy, aby osobiście zapoznać się z uchwałą. Na spotkaniu z mieszkańcami 31 sierpnia Pan Burmistrz nie pytał nas o zdanie, a jedynie przekazał informację o cmentarzu jako fakt dokonany. Radny, który nas reprezentuje w Gminie, kandydował z Komitetu Wyborczego Pana Burmistrza, więc być może z powodu lojalności nie zajął twardszego stanowiska na sesji Rady Miejskiej w obronie interesów mieszkańców Żółwina.

Nie kwestionuję potrzeby budowy cmentarza, ale uważam, że zamiast szukać wątpliwych tłumaczeń o wymaganiach glebowych, można było znaleźć inną lokalizację i uratować unikatowy stuhektarowy teren leśny Agencji Nieruchomości Rolnych w Żółwinie jako rezerwat przyrody dla turystyki, rekreacji, dla przyszłych pokoleń. Tak jak to zrobił z Lasem Kabackim w Warszawie Pan Prezydent Stefan Starzyński. To może być patriotyczny przykład dla Włodarzy Gminy.

Skoro w Żółwinie ma powstać nie cmentarz jednej parafii, lecz cmentarz komunalny przeznaczony dla całej gminy Brwinów, Podkowy Leśnej i Milanówka, najpierw należałoby dostosować ubogą infrastrukturę drogową wsi do zwiększonego ruchu pojazdów samochodowych – nieuniknionego efektu funkcjonowania cmentarza. Gmina nie może rozwiązywać problemów jednych mieszkańców kosztem innych. Już sama budowa cmentarza będzie uciążliwa i spowoduje zwiększony ruch samochodów ciężarowych, ekip budowlanych, itp., z pewnością doprowadzi do pogorszenia stanu dróg, który już teraz nie jest idealny.

Sama koncepcja projektu wydaje się estetyczna i reprezentacyjna, ale z pewnością jej realizacja będzie kosztowna. Czy Gminę stać na takie rozwiązania projektowe? Może warto rozważyć np. rezygnację z budowy domu przedpogrzebowego. Prywatne zakłady pogrzebowe na terenie Brwinowa i Milanówka mogą spełnić tę funkcję, a w gminnej kasie zostaną pieniądze do wydania na inne cele.
Andrzej Krajewski, mieszkaniec Żółwina

skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie