28.10.2015
Ubolewam, że powstanie cmentarza w naszej miejscowości w formie dużej nekropolii dla Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów nie zostało poprzedzone należytymi konsultacjami z nami – pisze Andrzej Krajewski, mieszkaniec Żółwina.
W przypadku tak ważnej inwestycji nie wystarczy – jak twierdzi Burmistrz Arkadiusz Kosiński - wyłożyć do wglądu uchwałę o zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub opublikować ją na stronie internetowej Urzędu Gminy. Nie każdy musi mieć dostęp do internetu i nie zawsze da się zdążyć do Urzędu w jego godzinach pracy, aby osobiście zapoznać się z uchwałą. Na spotkaniu z mieszkańcami 31 sierpnia Pan Burmistrz nie pytał nas o zdanie, a jedynie przekazał informację o cmentarzu jako fakt dokonany. Radny, który nas reprezentuje w Gminie, kandydował z Komitetu Wyborczego Pana Burmistrza, więc być może z powodu lojalności nie zajął twardszego stanowiska na sesji Rady Miejskiej w obronie interesów mieszkańców Żółwina.
Nie kwestionuję potrzeby budowy cmentarza, ale uważam, że zamiast szukać wątpliwych tłumaczeń o wymaganiach glebowych, można było znaleźć inną lokalizację i uratować unikatowy stuhektarowy teren leśny Agencji Nieruchomości Rolnych w Żółwinie jako rezerwat przyrody dla turystyki, rekreacji, dla przyszłych pokoleń. Tak jak to zrobił z Lasem Kabackim w Warszawie Pan Prezydent Stefan Starzyński. To może być patriotyczny przykład dla Włodarzy Gminy.
Skoro w Żółwinie ma powstać nie cmentarz jednej parafii, lecz cmentarz komunalny przeznaczony dla całej gminy Brwinów, Podkowy Leśnej i Milanówka, najpierw należałoby dostosować ubogą infrastrukturę drogową wsi do zwiększonego ruchu pojazdów samochodowych – nieuniknionego efektu funkcjonowania cmentarza. Gmina nie może rozwiązywać problemów jednych mieszkańców kosztem innych. Już sama budowa cmentarza będzie uciążliwa i spowoduje zwiększony ruch samochodów ciężarowych, ekip budowlanych, itp., z pewnością doprowadzi do pogorszenia stanu dróg, który już teraz nie jest idealny.
Sama koncepcja projektu wydaje się estetyczna i reprezentacyjna, ale z pewnością jej realizacja będzie kosztowna. Czy Gminę stać na takie rozwiązania projektowe? Może warto rozważyć np. rezygnację z budowy domu przedpogrzebowego. Prywatne zakłady pogrzebowe na terenie Brwinowa i Milanówka mogą spełnić tę funkcję, a w gminnej kasie zostaną pieniądze do wydania na inne cele.
Andrzej Krajewski, mieszkaniec Żółwina
14.04.2025
Ulica Pieczarkowa w Starej Wsi po wykonaniu kanalizacji sanitarnej zostanie ponownie otwarta dla ruchu prawdopodobnie pod koniec 2025 r. - poinformował wójt gminy Nadarzyn Dariusz Zwoliński w poniedziałek na swoim tradycyjnym live czacie z mieszkańcami.
16.01.2025
Zgodnie z budżetem gminy Brwinów największą inwestycją w Żółwinie w tym roku ma być „projektowanie i budowa sieci kanalizacji sanitarnej”, na to zadanie przeznaczono dwa miliony złotych, przy tym nie wskazano, gdzie zostanie ono wykonane.
07.01.2025
31 grudnia 2024 r. w Żółwinie było zameldowanych – zgodnie z informacją Urzędu Gminy Brwinów – 1920 osób, o 70 więcej niż rok wcześniej. W żadnej innej miejscowości poza Otrębusami, na terenie których trwa duża inwestycja deweloperska, przyrost zameldowanych mieszkanek i mieszkańców nie był tak wysoki jak w naszej wsi.