czwartek, 22 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Cmentarz – głos radnego

30.10.2015


Samo życie wymusza niezbędne inwestycje socjalne. Kwestia cmentarza wałkowana była już od lat – pisze Józef Streżyński, radny Rady Miejskiej w Brwinowie.

Rozważane były też inne lokalizacje. Miejsce za Orlikiem w Żółwinie wybrane zostało między innymi z tego powodu, że prawie 15 ha gruntu otrzymaliśmy nieodpłatnie od właściciela całości, czyli Agencji Nieruchomości Rolnych.

To bardzo duża oszczędność dla nas. Projekt obecnie konsultowany kosztuje prawie 148 tys. zł, z czego wespół Brwinów i Podkowa zapłacą tylko 40 proc. Sama budowa cmentarza również będzie realizowana przy wsparciu różnych zewnętrznych funduszy. Oczywiście, budowa domu pogrzebowego jest kolejnym etapem. Słusznie zauważa Pan Andrzej, że przyszłość dopiero pokaże, czy będzie na niego realne zapotrzebowanie i czy stać będzie na wzniesienie tego budynku i późniejsze jego utrzymanie. Obecne władze samorządowe zaś spisują się w dziedzinie pozyskiwania dotacji bardzo dobrze.

Myślę, że cmentarz paradoksalnie będzie sprzyjał rozwojowi naszej miejscowości. Ot, chociażby będzie poważnym argumentem przemawiającym za lepszym udrożnieniem Żółwina - szczególnie w kierunku Grodziska i trasy katowickiej. Wracając do wspomnianych terenów, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje w tym miejscu niską zabudowę mieszkaniową wraz z terenami rekreacyjnymi. Rosnące tam laski wyciętymi nie będą, a pozostawienie całości pod dzikie zadrzewienie jest nieracjonalne ze względu na potrzeby mieszkaniowe w pobliżu Warszawy. Ziemia jest tutaj bardzo niskiej klasy, a Las Młochowski nieopodal.
Józef Streżyński

skomentuj na FB

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

Tort burmistrza

03.10.2023

Trzechsetne spotkanie urzędującego od 2010 r. burmistrza Arkadiusza Kosińskiego z mieszkańcami gminy Brwinów przypadło na Żółwin. Z tej okazji burmistrz przywiózł ze sobą ogromny tort, obdzielono nim około stu osób, które we wtorkowy wieczór zapełniły salę i część korytarza przedszkola przy Nadarzyńskiej.

Zamknięcie skrzyżowania Szkolnej i Granicznej

20.09.2023

Od 25 września, jak informują tablice przy Nadarzyńskiej, zostanie zamknięte skrzyżowanie Szkolnej i Granicznej w związku z jego rozbudową.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie