poniedziałek, 22 lipca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Cmentarz – głos radnego

30.10.2015


Samo życie wymusza niezbędne inwestycje socjalne. Kwestia cmentarza wałkowana była już od lat – pisze Józef Streżyński, radny Rady Miejskiej w Brwinowie.

Rozważane były też inne lokalizacje. Miejsce za Orlikiem w Żółwinie wybrane zostało między innymi z tego powodu, że prawie 15 ha gruntu otrzymaliśmy nieodpłatnie od właściciela całości, czyli Agencji Nieruchomości Rolnych.

To bardzo duża oszczędność dla nas. Projekt obecnie konsultowany kosztuje prawie 148 tys. zł, z czego wespół Brwinów i Podkowa zapłacą tylko 40 proc. Sama budowa cmentarza również będzie realizowana przy wsparciu różnych zewnętrznych funduszy. Oczywiście, budowa domu pogrzebowego jest kolejnym etapem. Słusznie zauważa Pan Andrzej, że przyszłość dopiero pokaże, czy będzie na niego realne zapotrzebowanie i czy stać będzie na wzniesienie tego budynku i późniejsze jego utrzymanie. Obecne władze samorządowe zaś spisują się w dziedzinie pozyskiwania dotacji bardzo dobrze.

Myślę, że cmentarz paradoksalnie będzie sprzyjał rozwojowi naszej miejscowości. Ot, chociażby będzie poważnym argumentem przemawiającym za lepszym udrożnieniem Żółwina - szczególnie w kierunku Grodziska i trasy katowickiej. Wracając do wspomnianych terenów, Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego przewiduje w tym miejscu niską zabudowę mieszkaniową wraz z terenami rekreacyjnymi. Rosnące tam laski wyciętymi nie będą, a pozostawienie całości pod dzikie zadrzewienie jest nieracjonalne ze względu na potrzeby mieszkaniowe w pobliżu Warszawy. Ziemia jest tutaj bardzo niskiej klasy, a Las Młochowski nieopodal.
Józef Streżyński

skomentuj na FB

Ruszyła budowa kanalizacji na Słonecznej

27.06.2024

Rozpoczęła się budowa kanalizacji w ulicy Słonecznej, od Nadarzyńskiej do Działkowej. Inwestycja utrudni przejazd jedną z głównych ulic Żółwina, jednak perspektywa zasypania szamb zrekompensuje mieszkańcom niedogodności. Prace powinny zakończyć się najpóźniej w połowie kwietnia przyszłego roku.

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie