środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Cmentarz ożywił zebranie

31.08.2015


Skoro wiadomo, że już teraz ciężko wyjechać z Żółwina, to dlaczego powstanie cmentarz, który jeszcze bardziej utrudni życie mieszkańcom? Co dostanie Żółwin w zamian za to, że na jego terenie znajdzie się cmentarz Podwarszawskiego Trójmiasta Ogrodów? – pytali Arkadiusza Kosińskiego uczestnicy poniedziałkowego zebrania wiejskiego.

Burmistrz przekonywał, że w całej gminie Brwinów nie znaleziono innego odpowiedniego miejsca na nekropolię, dlatego zdecydowano się na Żółwin. Zapewniał, iż będzie ona przeznaczona dla gminy Brwinów i Podkowy Leśnej, bo Milanówek ma własny obszerny cmentarz. Pierwszy pochówek w Żółwinie odbędzie się w 2018 r. Zdaniem Arkadiusza Kosińskiego cmentarz spowoduje utrudnienia w ruchu jedynie w okolicach 1 listopada.

Pytanie, czy Żółwin otrzyma jakąś specjalną nagrodę za zgodę na ulokowanie cmentarza, pozostało bez odpowiedzi. Zdaniem burmistrza gmina odrabia zaległości inwestycyjne w naszej wsi. W 2018 r. granicę Żółwina ma przekroczyć kanalizacja, powstanie przedszkole przy Nadarzyńskiej (burmistrz obiecał podjęcie starań o wykupienie prywatnej drogi – odnogi ul. Szkolnej, by umożliwić bezpieczny dojazd do tej placówki), w przyszłym roku będzie gotowy nowy garaż OSP, zaś jeszcze w tym - chodnik wzdłuż Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej. Arkadiusz Kosiński tłumaczył okrojenie chodnika (miał biec od Wolty do Leśnej) brakiem pieniędzy i komplikacjami w uzgodnieniu projektu ze Starostwem Powiatowym w Pruszkowie. Starostwo nie zgodziło się m.in. na wyniesione przejście przez Nadarzyńską na wysokości placu zabaw. Jedyne takie przejście powstanie w rejonie sklepu (niedaleko ul. Bażantów).

Najbardziej gorącą dyskusję wywołała sprawa wyjazdu z Żółwina. Emocje podgrzała informacja burmistrza, że przy Granicznej najpierw powstanie ciąg pieszo-rowerowy, a dopiero potem – w nieokreślonej przyszłości, po wykupieniu fragmentów działek niezbędnych do poszerzenia drogi – asfaltowa jezdnia. – Otwórzcie Żółwin na świat! – domagał się od Arkadiusza Kosińskiego jeden z mieszkańców. Członek rady sołeckiej Paweł Komender opowiedział o ponawianych od wielu lat postulatach budowy asfaltowej drogi łączącej Żółwin ze Starą Wsią i Książenicami. W dyskusji powtarzano pytanie: - Co pan w tej sprawie zrobił, panie burmistrzu?

W przeciwieństwie do żarliwej debaty z Arkadiuszem Kosińskim dyskusja nad rozdysponowaniem funduszu sołeckiego w przyszłym roku była krótka i pozbawiona emocji. Zebrani przyjęli propozycje przedstawione przez sołtysa Karola Marchwiaka. 8,5 tys. przeznaczono na prace porządkowe, 7,5 tys. zł – na remont sali OSP, 6150 zł – na organizację różnego rodzaju imprez, 5,8 tys. - na urządzenia plenerowej siłowni (powstanie obok Orlika), 2,5 tys. - na projekt oświetlenia Granicznej (na wschód od Słonecznej – tyle samo na ten cel przeznaczy Terenia), 1000 zł – na ławkę i kosz (zostaną ustawione w okolicy skrzyżowania Szkolnej i Granicznej), 800 zł – na wykonanie wieńca dożynkowego. (ike)

skomentuj na FB

Bazarek wyborczy

24.02.2024

W sobotę na brwinowskim targowisku można było nie tylko zaopatrzyć się w ziemniaki, pomidory i jabłka, ale także złożyć podpisy pod listami poparcia komitetów wyborczych biorących udział w wyborach samorządowych w naszej gminie.

Dobiega końca najdłuższa kadencja

23.02.2024

7 kwietnia będziemy wybierać burmistrza, radnych Rady Miejskiej Gminy Brwinów, radnych Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poprzedni rząd przedłużył kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, a na dodatek przesunął termin wyborów samorządowych o kilka miesięcy, by nie zbiegał się z wyborami parlamentarnymi.

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie