czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Instrukcja obsługi dzika

15.10.2014


Po rozmowie z zolwin.pl p. Anna Mydlarz, główny specjalista ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Brwinów, zapowiedziała przeprowadzenie akcji informującej mieszkańców, jak zachować się w przypadku spotkania z dzikami i jak zniechęcać te zwierzęta do spacerów po ulicach.

- W ostatnich latach w naszej gminie zwiększyła się populacja dzików – mówi p. Anna Mydlarz. – Nie można liczyć na to, że odstrzał przez myśliwych oraz odławianie zwierząt i przewożenie ich w inne rejony rozwiążą problem. Powinniśmy nauczyć się żyć w sąsiedztwie dzików.

Odstrzałem na naszym terenie zajmuje się Wojskowe Koło Łowieckie "Przyszłość", ale chyba nikt z mieszkańców Żółwina (poza myśliwymi) nie jest zwolennikiem zabijania zwierząt. Z kolei – jak pokazał przykład Legionowa – odławianie dzików jest nieskuteczne. Zwierzęta migrują – miejsce odłowionych zajmują inne. Przez naszą okolicę przebiega szlak migracji zwierząt do Puszczy Kampinoskiej.

Dziki wkraczają na tereny zamieszkałe przez ludzi w okresach największego zapotrzebowania na jedzenie – późną zimą i jesienią. Jak zatem sobie z nimi radzić? Oto kilka wskazówek p. Anny Mydlarz:

- nie wystawiać pojemników i worków z odpadkami w dniach poprzedzających ich wywóz;
- likwidować dzikie wysypiska i porzucone na poboczach ulic worki z odpadkami;
- zrezygnować z kompostowników na terenie dostępnym dla dzików;
- nie wystawiać poza ogrodzenie jedzenia dla bezpańskich kotów i psów;
- nie dokarmiać dzików, nie podejmować prób ich oswojenia;
- w przypadku spotkania z dzikami zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów. (ike)

skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie