środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Instrukcja obsługi dzika

15.10.2014


Po rozmowie z zolwin.pl p. Anna Mydlarz, główny specjalista ds. ochrony środowiska w Urzędzie Gminy Brwinów, zapowiedziała przeprowadzenie akcji informującej mieszkańców, jak zachować się w przypadku spotkania z dzikami i jak zniechęcać te zwierzęta do spacerów po ulicach.

- W ostatnich latach w naszej gminie zwiększyła się populacja dzików – mówi p. Anna Mydlarz. – Nie można liczyć na to, że odstrzał przez myśliwych oraz odławianie zwierząt i przewożenie ich w inne rejony rozwiążą problem. Powinniśmy nauczyć się żyć w sąsiedztwie dzików.

Odstrzałem na naszym terenie zajmuje się Wojskowe Koło Łowieckie "Przyszłość", ale chyba nikt z mieszkańców Żółwina (poza myśliwymi) nie jest zwolennikiem zabijania zwierząt. Z kolei – jak pokazał przykład Legionowa – odławianie dzików jest nieskuteczne. Zwierzęta migrują – miejsce odłowionych zajmują inne. Przez naszą okolicę przebiega szlak migracji zwierząt do Puszczy Kampinoskiej.

Dziki wkraczają na tereny zamieszkałe przez ludzi w okresach największego zapotrzebowania na jedzenie – późną zimą i jesienią. Jak zatem sobie z nimi radzić? Oto kilka wskazówek p. Anny Mydlarz:

- nie wystawiać pojemników i worków z odpadkami w dniach poprzedzających ich wywóz;
- likwidować dzikie wysypiska i porzucone na poboczach ulic worki z odpadkami;
- zrezygnować z kompostowników na terenie dostępnym dla dzików;
- nie wystawiać poza ogrodzenie jedzenia dla bezpańskich kotów i psów;
- nie dokarmiać dzików, nie podejmować prób ich oswojenia;
- w przypadku spotkania z dzikami zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów. (ike)

skomentuj na FB

Bazarek wyborczy

24.02.2024

W sobotę na brwinowskim targowisku można było nie tylko zaopatrzyć się w ziemniaki, pomidory i jabłka, ale także złożyć podpisy pod listami poparcia komitetów wyborczych biorących udział w wyborach samorządowych w naszej gminie.

Dobiega końca najdłuższa kadencja

23.02.2024

7 kwietnia będziemy wybierać burmistrza, radnych Rady Miejskiej Gminy Brwinów, radnych Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poprzedni rząd przedłużył kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, a na dodatek przesunął termin wyborów samorządowych o kilka miesięcy, by nie zbiegał się z wyborami parlamentarnymi.

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie