czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Jednomandatowy Żółwin

25.07.2014


W tym roku po raz pierwszy będziemy wybierać radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Dokonany podział umożliwia Żółwinowi i Tereni wyłonienie jednego radnego w naszego terenu.

Cztery lata temu wybory do Rady Miejskiej przypominały wybory do Sejmu: stawialiśmy krzyżyk przy nazwisku jednego z kandydatów na liście danego komitetu wyborczego. Jeśli komitet uzyskał przeszło 5 proc. głosów w gminie, dokonywano podziału mandatów proporcjonalnie do uzyskanego wyniku. Przy tamtym systemie mogło dojść do sytuacji, gdy dwie miejscowości o podobnej liczbie mieszkańców – Żółwin i Owczarnia, miały w radzie różną liczbę radnych (Żółwin – jednego, Owczarnia – troje).

Obecnie Owczarnia, podobnie jak Żółwin wraz z Terenią, są jednomandatowymi okręgami, mogą zatem wyłonić po jednym radnym. Na Brwinów przypada 12 mandatów, na Kanie i Otrębusy – po 2, Parzniew – 1. Pozostałe dwa mandaty obsadzą mniejsze sołectwa zgrupowane w dwóch okręgach.

Nowa ordynacja może okazać się niekorzystna dla naszej enklawy (Owczarni, Żółwina i Tereni), którą od pozostałej części gminy Brwinów oddziela Podkowa Leśna. Nasze interesy są zbieżne – np. budowa kanalizacji. Tempo realizacji tej inwestycji zależy od Rady Miejskiej uchwalającej budżet gminy. W nowej kadencji Owczarnia oraz Żółwin z Terenią mogą mieć w niej jedynie dwóch radnych, a nie czterech jak obecnie. (ike)skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie