środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Jednomandatowy Żółwin

25.07.2014


W tym roku po raz pierwszy będziemy wybierać radnych w jednomandatowych okręgach wyborczych. Dokonany podział umożliwia Żółwinowi i Tereni wyłonienie jednego radnego w naszego terenu.

Cztery lata temu wybory do Rady Miejskiej przypominały wybory do Sejmu: stawialiśmy krzyżyk przy nazwisku jednego z kandydatów na liście danego komitetu wyborczego. Jeśli komitet uzyskał przeszło 5 proc. głosów w gminie, dokonywano podziału mandatów proporcjonalnie do uzyskanego wyniku. Przy tamtym systemie mogło dojść do sytuacji, gdy dwie miejscowości o podobnej liczbie mieszkańców – Żółwin i Owczarnia, miały w radzie różną liczbę radnych (Żółwin – jednego, Owczarnia – troje).

Obecnie Owczarnia, podobnie jak Żółwin wraz z Terenią, są jednomandatowymi okręgami, mogą zatem wyłonić po jednym radnym. Na Brwinów przypada 12 mandatów, na Kanie i Otrębusy – po 2, Parzniew – 1. Pozostałe dwa mandaty obsadzą mniejsze sołectwa zgrupowane w dwóch okręgach.

Nowa ordynacja może okazać się niekorzystna dla naszej enklawy (Owczarni, Żółwina i Tereni), którą od pozostałej części gminy Brwinów oddziela Podkowa Leśna. Nasze interesy są zbieżne – np. budowa kanalizacji. Tempo realizacji tej inwestycji zależy od Rady Miejskiej uchwalającej budżet gminy. W nowej kadencji Owczarnia oraz Żółwin z Terenią mogą mieć w niej jedynie dwóch radnych, a nie czterech jak obecnie. (ike)skomentuj na FB

Bazarek wyborczy

24.02.2024

W sobotę na brwinowskim targowisku można było nie tylko zaopatrzyć się w ziemniaki, pomidory i jabłka, ale także złożyć podpisy pod listami poparcia komitetów wyborczych biorących udział w wyborach samorządowych w naszej gminie.

Dobiega końca najdłuższa kadencja

23.02.2024

7 kwietnia będziemy wybierać burmistrza, radnych Rady Miejskiej Gminy Brwinów, radnych Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poprzedni rząd przedłużył kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, a na dodatek przesunął termin wyborów samorządowych o kilka miesięcy, by nie zbiegał się z wyborami parlamentarnymi.

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie