czwartek, 22 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Kanalizacja w 2050 roku?

20.04.2015


- Jeśli kanalizacja w Owczarni i Żółwinie budowana będzie w dotychczasowym tempie, to szamba zasypiemy za ponad 30 lat – powiedział zolwin.pl były wieloletni radny Rady Miejskiej w Brwinowie Mieczysław Zieliński. Sporządzona przez niego analiza dowodzi, że nasze sołectwa potraktowano znacznie gorzej od innych w gminie Brwinów.

W północnej części Brwinowa (za linią kolejową) w ciągu 26 miesięcy zbudowano 25 km sieci kanalizacyjnej i 25 przepompowni. Po północnej stronie Brwinowa – 37 km i 34 przepompownie w ciągu 30 miesięcy. W Otrębusach i Kaniach ułożenie 46 km sieci i budowa 26 przepompowni zajęła 26 miesięcy, zaś w Parzniewie – w ramach jednego zadania - w ciągu 10 miesięcy zbudowano 5,7 km sieci kanalizacyjnej i 4,5 km sieci wodociągowej.

Wszystkie te inwestycje zrealizowano w ramach programu „Czyste życie” współfinansowanego ze środków unijnych. Ale w Domaniewie, Domaniewku i Mosznie zbudowano w bardzo trudnych warunkach – bez wsparcia unijnego – 8,5 km sieci kanalizacyjnej i pięć przepompowni w ciągu 20 miesięcy. Te trzy sołectwa liczą razem ok. 800 mieszkańców, podczas gdy Żółwin i Owczarnia - trzy tysiące.

- W tym roku, zgodnie z rozstrzygniętym przetargiem, ma powstać 1250 metrów sieci kanalizacyjnej z Brwinowa do Owczarni. Docelowo w Owczarni i Żółwinie zaplanowano 42 kilometry. Jeśli gmina nie wygospodaruje dodatkowych środków w znacznej wysokości, to budowa kanalizacji w naszych sołectwach zostanie zakończona mniej więcej za 33 lata, czyli ok. 2050 roku – mówi Mieczysław Zieliński. (ike)

skomentuj na FB

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

Tort burmistrza

03.10.2023

Trzechsetne spotkanie urzędującego od 2010 r. burmistrza Arkadiusza Kosińskiego z mieszkańcami gminy Brwinów przypadło na Żółwin. Z tej okazji burmistrz przywiózł ze sobą ogromny tort, obdzielono nim około stu osób, które we wtorkowy wieczór zapełniły salę i część korytarza przedszkola przy Nadarzyńskiej.

Zamknięcie skrzyżowania Szkolnej i Granicznej

20.09.2023

Od 25 września, jak informują tablice przy Nadarzyńskiej, zostanie zamknięte skrzyżowanie Szkolnej i Granicznej w związku z jego rozbudową.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie