poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Lista obecności

24.09.2012


31 osób wpisało się na listę uczestników niedzielnego zebrania wiejskiego, które zadecydowało o rozdzieleniu funduszu sołeckiego w przyszłym roku (chodzi o kwotę 29 457,80 zł). - Większość mieszkańców naszej wsi wciąż nie interesuje się sprawami, które ich dotyczą – żali się zolwin.pl sołtys Karol Marchwiak.

Zebranie wiejskie przyjęło propozycje Rady Sołeckiej wydania pieniędzy. Najwięcej – 13 tys. złotych – pochłonie wymiana wiat na przystankach szkolnych. Na sprzątnie, wykaszanie poboczy i odśnieżanie chodników przeznaczono 7457 zł, zaś na akcesoria i materiały do odśnieżarki, która będzie oczyszczać chodniki przy Kasztanowej i Szkolnej – 3 tys. Taką samą kwotę przewidziano na zakup nowych krzeseł dla Ochotniczej Straży Pożarnej oraz organizację działań integracyjnych (Sprzątanie Świata, Piknik Rodzinny, imprezy na Orliku).

W zebraniu wiejskim wziął udział Arkadiusz Kosiński. Burmistrz potwierdził podaną przez nas w ubiegłym tygodniu informację o wyłonieniu wykonawcy odwodnienia w rejonie ulic Nadarzyńskiej, Mokrej i Łąkowej. Inwestycja powinna być gotowa w przyszłym roku. Natomiast budowa kanalizacji ruszy nie wcześniej niż w 2018 r. Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się budowa przedszkola za placem zabaw przy Nadarzyńskiej. W przyszłym roku gmina nie przewiduje uruchomienia własnych środków na ten cel.

Niepokoi informacja podana przez Burmistrza, że tej zimy Starostwo Powiatowe w Pruszkowie nie przekaże gminom pieniędzy na odśnieżanie ulic o statusie dróg powiatowych (w Żółwinie to Nadarzyńska od granicy z Owczarnią do Słonecznej, Słoneczna i Graniczna od Słonecznej do granicy wsi z Książenicami). Powiat ma sam zadbać o stan powiatowych dróg, zaś gmina ograniczy się do odśnieżania ulic gminnych. Czy Pruszków zatroszczy się o powiatowe drogi w Żółwinie? Dla naszej wsi ich stan ma kluczowe znaczenie, z punktu widzenia powiatu ich rola jest nieporównywalna z ulicami w Pruszkowie lub Komorowie.

Burmistrz obiecał poprawę przejezdności ulicy Młochowskiej oraz oświetlenia (m.in. ul. Szkolnej). Odpowiadając na narzekanie, że rozkład jazdy autobusów jest niedostosowany do czasu odjazdów kolejki WKD w czasie trwającego obecnie remontu, Arkadiusz Kosiński zwrócił uwagę na niewielką liczbę pasażerów korzystających z autobusu. Gmina zamierza przeprowadzić analizę w tej sprawie – nie można wykluczyć zmniejszenia liczby kursów. (ike)skomentuj na FB

Przetarg na kanalizację Słonecznej rozstrzygnięty

15.04.2024

Firma MARTEL z Milęcina zbuduje kanalizację sanitarną wraz z odgałęzieniami kanalizacyjnymi w ul. Słonecznej, na odcinku od Nadarzyńskiej do Działkowej.

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie