czwartek, 22 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Morwa żółwińska, jedwab milanowski

11.10.2017


Mieszkańcy Milanówka powinni otrzymać w najbliższym czasie do posadzenia sto sztuk morwy. Ich zakup zostanie sfinansowany z budżetu obywatelskiego. Może w funduszu sołeckim znalazłyby się środki na sprowadzenie do Żółwina sadzonek morwy wielkolistnej żółwińskiej?

W czerwcu ub.r. otwarto historyczny jedwabny szlak z Milanówka do Żółwina, w przyszłym roku obie miejscowości mógłby połączyć szlak morwy, bez której nie byłoby jedwabiu naturalnego.

Odpowiedzialni za akcję urzędnicy z Milanówka przyznali zolwin.pl, że pojawił się problem ze znalezieniem odpowiednich sadzonek. Chcieliby, aby miały one co najmniej półtora metra wysokości, co zwiększyłoby szanse przyjęcia się morwy. Do Żółwina można by sprowadzić niewielkie, za to szybko rosnące sadzonki morwy wielkolistnej żółwińskiej, którą na dużą skalę uprawiano w naszej wsi przez kilkadziesiąt lat. W 1971 r. ukazała się książka Józefa Choynowskiego "Morwa wielkolistna żółwińska selekcyjna do wychowu jedwabników". (ike)

skomentuj na FB

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

Tort burmistrza

03.10.2023

Trzechsetne spotkanie urzędującego od 2010 r. burmistrza Arkadiusza Kosińskiego z mieszkańcami gminy Brwinów przypadło na Żółwin. Z tej okazji burmistrz przywiózł ze sobą ogromny tort, obdzielono nim około stu osób, które we wtorkowy wieczór zapełniły salę i część korytarza przedszkola przy Nadarzyńskiej.

Zamknięcie skrzyżowania Szkolnej i Granicznej

20.09.2023

Od 25 września, jak informują tablice przy Nadarzyńskiej, zostanie zamknięte skrzyżowanie Szkolnej i Granicznej w związku z jego rozbudową.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie