czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Nasza wyspa

17.07.2014


Agencja Nieruchomości Rolnych chce przeznaczyć większość należącego do niej stuhektarowego terenu między Szkolną a strumykiem oddzielającym naszą wieś od Owczarni pod zabudowę. ANR zgłosiła uwagę w tej sprawie do opracowanego w gminie Brwinów planu przeznaczenia tego terenu – poinformowano na czwartkowym posiedzeniu Komisji Rozwoju i Kształtowania Polityki Przestrzennej Rady Miejskiej.

Przedstawiony na posiedzeniu przez architekta Piotra Sudrę plan przewiduje zabudowę mniej więcej jednej trzeciej terenu. Domy jednorodzinne (na działkach o powierzchni 1000-1500 metrów kwadratowych) oraz obiekty usługowe i użyteczności publicznej znajdowałyby się w dwóch skupiskach. Pierwsze zlokalizowane byłoby w rejonie skrzyżowania ulicy Szkolnej z Polną. W tym miejscu planowana jest 32-metrowa aleja piesza prowadząca do zielonych obszarów rekreacji i wypoczynku. Kończyłaby się skwerem z tzw. dominantą (np. pomnikiem).

Drugie skupisko zabudowy przewidziano obok Orlika – dochodziłoby ono prawie do cmentarza zlokalizowanego w odległości ok. 400 metrów od Szkolnej. Obszary zabudowy przedzielałaby strefa zieleni łącząca nowe tereny rekreacyjne z lasem po drugiej stronie ulicy. Zachowane zostałyby samosiejki.

Zasadnicze tereny rekreacyjne znaleźć się mają wokół starego sosnowego lasku z malowniczą drogą galopową (ta nazwa pochodzi z czasów, gdy nadawała się ona do jazdy konnej). I właśnie ten obszar (z wyłączeniem lasu) Agencja Nieruchomości Rolnych chciałaby przeznaczyć pod budownictwo jednorodzinne. Gdyby dopięła swego, trzeba by zapomnieć o atrakcyjnym parku, łąkach rekreacyjnych, ścieżkach rowerowych, drogach do jazdy konnej.

W czasie dyskusji radny Mieczysław Zieliński zgłosił szereg uwag do planu (m.in. zakazania umieszczania reklam wielkopowierzchniowych). Członek Rady Sołeckiej Żółwina Paweł Komender zwrócił m.in. uwagę na brak informacji o wyłożeniu planu i posiedzeniu komisji. Tomasz Chotkowski opowiedział o ankiecie rozprowadzonej wśród mieszkańców Żółwina. Wynika z niej, że najbardziej brakuje nam terenów rekreacyjnych.

Piotr Sudra nazwał stuhektarowy teren przy Szkolnej wyspą. Oby pozostał on zieloną wyspą.
(ike)

skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie