poniedziałek, 22 lipca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Orlik uboższy o 50 tysięcy

05.03.2013


Obcięcie przez Radę Miasta 50 tys. złotych na działalność Orlika w Żółwinie spowoduje m.in. trudności w organizacji piłkarskiego Turnieju Sołectw i wymusi skromniejszą oprawę Dożynek Gminnych – poinformowała zolwin.pl Anna Sobczak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury.

Wniosek w sprawie redukcji wydatków na utrzymanie i funkcjonowanie Orlika zgłosił na ostatniej sesji Rady Miasta Krzysztof Falkowski. Inny radny, Dariusz Krzemiński, zaproponował "dociążenie finansowe" tą kwotą lokalnych klubów sportowych. Anna Sobczak twierdzi, że odebrała decyzję radnych jak "przecięcie aorty GOK". Podkreśla, że 40 proc. budżetu ośrodka jest związanych ze sportem i kulturą fizyczną. GOK nie tylko zajmuje się Orlikiem, organizuje także zajęcia Nordic Walking i aerobiku. W ubiegłym miesiącu ośrodek po raz pierwszy urządził rekreacyjną imprezę narciarską (biegową), wzięło w niej udział 20 osób. GOK chciałby stworzyć trasę narciarską i nartorolkową przebiegającą przez Żółwin, Podkowę Leśną i Brwinów. – Tymi działaniami nie zajmuje się żaden z klubów na terenie gminy Brwinów – podkreśla Anna Sobczak.

Obcięcie pieniędzy na Orlika spowoduje wiele problemów. W poniedziałek GOK otrzymał zgodę Ministerstwa Sportu i Turystyki na dofinansowanie w 50 proc. pracy animatora. Jednak, jak podkreśla dyrektor GOK, uzyskanie środków z resortu uzależnione jest od spełnienia określonych warunków. Rola animatora nie ogranicza się do otwierania i zamykania Orlika oraz zapalania i gaszenia światła, musi on organizować zajęcia i imprezy sportowe. Na to zaś konieczne są pieniądze.

Pod znakiem zapytania stanęło kilka planowanych w tym roku projektów, z pewnością będzie trudniej zorganizować Turniej Sołectw, niezwykle udaną imprezę, która sprawdziła się w ub.r. Zabranie 50 tys. odbije się także na Dożynkach Gminnych w Żółwinie. GOK będzie zmuszony do rezygnacji z dotacji unijnej na ten cel ze względu na brak niezbędnego wkładu własnego. Tegoroczne dożynki będą skromniejsze, choć nie zostaną okrojone do stopnia postulowanego przez jednego z radnych, który – jak powiedziała nam Anna Sobczak – uznał, iż całkowicie wystarczy msza święta i symboliczny poczęstunek. (ike)

skomentuj na FB

Ruszyła budowa kanalizacji na Słonecznej

27.06.2024

Rozpoczęła się budowa kanalizacji w ulicy Słonecznej, od Nadarzyńskiej do Działkowej. Inwestycja utrudni przejazd jedną z głównych ulic Żółwina, jednak perspektywa zasypania szamb zrekompensuje mieszkańcom niedogodności. Prace powinny zakończyć się najpóźniej w połowie kwietnia przyszłego roku.

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie