poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Orlik zza płotu

19.07.2012


Okres wakacyjny mija, wiele dzieci z Żółwina nigdzie nie wyjechało i chętnie korzystałoby z Orlika przez cały dzień. Na zespół boisk wydano ogromne środki, obiekt jest wspaniały, jednak wykorzystuje się go w niewielkim zakresie.

Od ponad roku, po sąsiedzku, obserwowałem budowę Zespołu Boisk Orlik w Żółwinie. Choć oficjalne otwarcie nastąpiło 26 czerwca, już kilka miesięcy wcześniej na teren boisk wchodziły dzieci, młodzież, a często i dorośli. Grali, głównie w piłkę nożną. Teren był oświetlony niewielkimi latarniami całą noc.

Ze zdziwieniem przeczytałem informację na stronie zolwin.pl, że po oficjalnym otwarciu Zespół Boisk Orlik będzie dostępny wyłącznie przez 5 godzin dziennie. Zauważyłem, że latarnie w nocy nie świecą się, a teren nie jest przez nikogo nadzorowany.

Na spotkaniu Rady Sołeckiej naszej wsi 13 czerwca sprawa Orlika była przedmiotem ożywionej dyskusji. Jej wynikiem było pismo skierowane do Burmistrza Gminy Brwinów. Napisaliśmy w nim m.in.: "…oficjalne otwarcie boiska nastąpi dopiero 26 czerwca. Niestety, już obecnie na boisku tym praktycznie bez przerwy przebywa młodzież i dzieci, przechodząc przez płot lub wyłamując zamknięcia. Boisko jest zaśmiecone i zaniedbane. W związku z powyższym zwracamy się o jak najpilniejsze ustanowienie zarządcy tego obiektu i zadbanie o jego ochronę. Jednocześnie sugerujemy, aby funkcję zarządzającego powierzyć dyrektorowi Zespołu Szkół w Żółwinie. Obiekt Orlik jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie Zespołu Szkół i w naturalny sposób stanowi jego zaplecze sportowo-rekreacyjne. Powierzenie zarządu jakiejkolwiek innej jednostce administracji w Brwinowie, oddalonej o wiele kilometrów, nie zapewni odpowiedniego nadzoru i opieki dla tego obiektu".

Niestety nasz postulat nie został uwzględniony. Tak jak obawialiśmy się, zarządzanie Orlikiem powierzono oddalonemu o kilometry Gminnemu Ośrodkowi Kultury. Minęło na razie kilka tygodni od uroczystego otwarcia, więc trudno o jednoznaczną ocenę tej decyzji. Obecny harmonogram otwarcia boisk jest według informacji GOK "tymczasowy", być może jeszcze trwają prace nad jego ulepszeniem, ale okres wakacyjny mija, wiele dzieci z Żółwina nigdzie nie wyjechało i chętnie korzystałoby z boisk przez cały dzień. Na jednym z boisk możliwe jest zaaranżowanie, choćby czasowo, kortu tenisowego. Myślę, że znalazłoby się wielu chętnych na jego wykorzystanie. Jak dotychczas na obu boiskach króluje piłka nożna.

Szkoda, że w czasie przedłużonej prawie o rok budowy Orlika nie opracowano programu pełnego i wszechstronnego wykorzystania tego wspaniałego obiektu od pierwszego dnia.
Paweł Komender

Przez większość dnia Orlik jest zamknięty

skomentuj na FB

Przetarg na kanalizację Słonecznej rozstrzygnięty

15.04.2024

Firma MARTEL z Milęcina zbuduje kanalizację sanitarną wraz z odgałęzieniami kanalizacyjnymi w ul. Słonecznej, na odcinku od Nadarzyńskiej do Działkowej.

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie