sobota, 09 grudnia 2023

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Oszczędności z przetargów powinny zostać w Żółwinie

21.03.2016


Przeszło 40 uczestników poniedziałkowego zebrania informacyjno-konsultacyjnego zobowiązało radnego Józefa Streżyńskiego do pisemnego wystąpienia do burmistrza Arkadiusza Kosińskiego o przeznaczenie pieniędzy zaoszczędzonych na przetargach na rozbudowę OSP i budowę chodnika wzdłuż jezdni Nadarzyńskiej na ułożenie chodnika wzdłuż Słonecznej. Jak podkreślił sołtys Karol Marchwiak, projekt tego chodnika jest już gotowy.

Najwięcej emocji wzbudziła przedstawiona przez przewodniczącego Rady Sołeckiej Pawła Komendera koncepcja budowy tzw. łącznika między ul. Graniczną a ul. Grodziską w Starej Wsi, który stanowiłby dojazd do przyszłego węzła Młochów trasy S8. Właściciel majątku Kopana jest gotów odstąpić nieodpłatnie teren pod budowę tej drogi, nie wiadomo jednak, czy podobną wolę wyrazi właściciel terenu znajdującego się w Urszulinie. Zdaniem części uczestników zebrania łącznik doprowadziłby do rozjeżdżenia Żółwina przez kierowców z innych miejscowości, pogorszenia i tak fatalnego stanu naszych dróg i bezpieczeństwa na pozbawionych chodników ulicach. Mimo tych obiekcji większość uczestników spotkania opowiedziała się za dalszym sondowaniem możliwości budowy łącznika.

Według Pawła Komendera pomysł łącznika zrodził się po fiasku wieloletnich starań o ułożenie nawierzchni asfaltowej na Granicznej w kierunku Starej Wsi i Książenic. Uczestnicy spotkania krytykowali władze powiatowe i gminne za stan dróg w Żółwinie, podkreślali, że liczba mieszkańców rośnie, w dodatku w najbliższych latach powstanie cmentarz komunalny – jedyny dojazd do niego zaplanowano od ul. Szkolnej.

Karol Marchwiak przypomniał, że w 2008 r. mieszkańcy Żółwina przekazali nieodpłatnie gminie Brwinów działkę pod budowę przedszkola publicznego. Wciąż nie wiadomo, kiedy ta inwestycja ruszy. Polemizując z opinią podważającą jej sens ze względu na rzekomo małą liczbę dzieci w wieku przedszkolnym, sołtys powołał się na wzrost liczby uczniów w Zespole Szkół w Żółwinie – w 2010 r. było ich 220, zaś obecnie – 290. Będzie ich jeszcze więcej - gmina planuje rozbudowę tej placówki.

Frekwencja na spotkaniu potwierdziła rosnące zainteresowanie mieszkańców sprawami naszej miejscowości. (ike)

skomentuj na FB

Tort burmistrza

03.10.2023

Trzechsetne spotkanie urzędującego od 2010 r. burmistrza Arkadiusza Kosińskiego z mieszkańcami gminy Brwinów przypadło na Żółwin. Z tej okazji burmistrz przywiózł ze sobą ogromny tort, obdzielono nim około stu osób, które we wtorkowy wieczór zapełniły salę i część korytarza przedszkola przy Nadarzyńskiej.

Zamknięcie skrzyżowania Szkolnej i Granicznej

20.09.2023

Od 25 września, jak informują tablice przy Nadarzyńskiej, zostanie zamknięte skrzyżowanie Szkolnej i Granicznej w związku z jego rozbudową.

Uboższy fundusz sołecki

31.08.2023

Fundusz sołecki na 2024 r. będzie o 12 tysięcy złotych mniejszy niż tegoroczny i wyniesie 64 538,30 zł – poinformował nas sołtys Żółwina Karol Marchwiak.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2023 IKE - Usługi Literackie football manager online