poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Plon niesiemy, plon...

30.07.2012


W niedzielę 19 sierpnia na placu Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Nadarzyńskiej już po raz dziewiąty odbędą się Dożynki Gminne – największa impreza promocyjna Żółwina. Opowiada o niej sołtys KAROL MARCHWIAK.

Na pomysł urządzenia w Żółwinie dożynek wpadliśmy wspólnie z radnym Mieczysławem Zielińskim. Pierwsze dożynki – w 2003 r. – zorganizowaliśmy trochę po amatorsku. Za scenę służyła przyczepa TIR-a. Ale impreza okazała się na tyle udana, że ciężar jej organizacji w następnych latach wzięły na siebie władze gminy.

Za scenografię i program artystyczny odpowiada Gminny Ośrodek Kultury. Wśród wykonawców, którzy występowali na żółwińskich dożynkach, byli m.in. członkowie zespołu "Mazowsze" ze zmarłym w 2006 r. solistą Stanisławem Jopkiem oraz Janusz Laskowski, wykonawca "Kolorowych jarmarków" i innych popularnych wakacyjnych przebojów.

Dożynki w Żółwinie przypominają o starych rolniczych tradycjach naszej wsi i gminy. Podobnie jak każdy sołtys z gminy Brwinów przygotowuję dożynkowy kosz. Wkładam do niego plony z naszych pól (zostało ich bardzo niewiele) i ogrodów. Do żółwińskiej marchwi, pietruszki, cebuli, śliw, grusz, jabłek dodaję kupione na targu dynie, kabaczki, winogrona. Całość przystrajam kłosami zbóż i kwiatami.

Dożynkami gminnymi zaraziliśmy Nadarzyn. Za naszym przykładem poszedł Pruszków, który organizuje Dożynki Powiatowe.

Dziś chyba niewiele osób pamięta, że tradycję lokalnych dożynek w powiecie pruszkowskim pierwszy zaczął przywracać Żółwin. (not. ike)

Na swojską nutę

skomentuj na FB

Przetarg na kanalizację Słonecznej rozstrzygnięty

15.04.2024

Firma MARTEL z Milęcina zbuduje kanalizację sanitarną wraz z odgałęzieniami kanalizacyjnymi w ul. Słonecznej, na odcinku od Nadarzyńskiej do Działkowej.

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie