czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Poczuj się gospodarzem

19.09.2013


Przyczepka do ciągnika, plenerowa impreza o Ossendowskim, oświetlenie ulic – to niektóre propozycje wydania pieniędzy z funduszu sołeckiego w 2014 r. Przedstawi je na zebraniu wiejskim 20 września o godz. 18. w remizie OSP sołtys Karol Marchwiak. W spotkaniu weźmie udział burmistrz Arkadiusz Kosiński.

Sołtys poinformował zolwin.pl o planach podziału sołeckiej kasy w przyszłym roku. Chodzi o kwotę 34 432,30 zł. Największy wydatek – przeszło 8400 zł – byłby związany z zatrudnieniem na umowę zlecenie osoby zajmującej się pracami porządkowymi: sprzątaniem, wykaszaniem, odśnieżaniem itp. Już wkrótce otrzyma ona do dyspozycji szczotkę do ciągnika, która pozwoli czyścić m.in. chodnik przy Kasztanowej i Szkolnej. Z przyszłorocznego funduszu sołeckiego Karol Marchwiak zaproponuje jeszcze kupno przyczepki do ciągnika oraz kosy spalinowej.

Ok. 7 tys. zł sołtys chciałby przeznaczyć na oświetlenie ulic Sosnowej i Bocznej. Karol Marchwiak przewiduje także dofinansowanie nowego ogrodzenia OSP.

Przyszłoroczna sołecka kasa trafiłaby także do szkoły (m.in. na Sprzątanie Świata i imprezę choinkową), Orlika (na imprezy z udziałem mieszkańców sołectwa). Po raz pierwszy środki z funduszu sołeckiego mogą być przeznaczone na przedsięwzięcia związane z historią: imprezę plenerową poświęconą sławnemu przed wojną podróżnikowi i pisarzowi Ferdynandowi Ossendowskiemu (spędził w Żółwinie ostatnie miesiące życia) oraz tablice upamiętniające osoby zasłużone dla żółwińskiej oświaty. Chodzi o Michała Natansona, który ze swego majątku ziemskiego wydzielił działkę pod budowę szkoły, oraz Helenę i i Józefa Owczarków – to małżeństwo nauczycieli po wojnie stworzyło w naszej wsi pierwszą szkołę z prawdziwego zdarzenia.

Z pieniędzy sołeckich miałby być także sfinansowany baner wzywający mieszkańców Żółwina do płacenia podatków w gminie Brwinów. O ostatecznym podziale sołeckich środków zadecydują uczestnicy zebrania wiejskiego.

Szersze spojrzenie na problemy Żółwina przedstawi w remizie Arkadiusz Kosiński. Można oczekiwać, że burmistrz odpowie na kluczowe pytania o kanalizację, odwodnienie, budowę chodnika na Nadarzyńskiej i Słonecznej (Żółwin jest jedynym sołectwem tej wielkości w okolicy bez chodnika na głównych ulicach), budowę publicznego przedszkola dla mieszkańców Żółwina i Owczarni.

Karol Marchwiak apeluje: - Zamiast krytykować, narzekać, że nic się nie robi, lepiej wykazać więcej własnej inicjatywy, zgłosić pomysł, poczuć się gospodarzem na własnym terenie. Opinie każdego mieszkańca będą brane pod uwagę. (ike)skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie