czwartek, 22 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Rocznica szkoły

30.08.2015


25 lat temu - 3 września 1990 r. - po kilkunastoletniej przerwie w Żółwinie ponownie zabrzmiał szkolny dzwonek.

Szkoła podstawowa w naszej wsi została zlikwidowana w wyniku przyjęcia w 1973 r. decyzji o tworzeniu gminnych szkół zbiorczych (takie szkoły działały mi.in. w Brwinowie i Podkowie Leśnej). Tym samym pozbawiono Żółwin nie tylko placówki oświatowej, lecz także ośrodka kulturotwórczego integrującego przez kilkadziesiąt lat mieszkańców.

Pierwsze zajęcia szkolne w Żółwinie zaczęły się w okresie międzywojennym. W latach 30. czteroklasowa (a więc niepełna) szkoła podstawowa mieściła się w wynajmowanym pokoju w istniejącym do dziś domu przy ul. Słonecznej 10. Wszystkie lekcje prowadziła jedna nauczycielka. Założony przez mieszkańców Komitet Budowy Szkoły w 1938 r. przystąpił do wzniesienia budynku na terenie podarowanym przez Michała Natansona przy obecnej ul. Szkolnej. Do końca lat 40. zdołano oddać do użytku jedynie dwie izby szkolne. Budowę dokończono w latach 50., gdy kierownikiem szkoły był Józef Owczarek, który zorganizował Komitet Rozbudowy Szkoły. Pełna (wówczas siedmioletnia) szkoła podstawowa powstała dzięki pracy społecznej mieszkańców, finansowano ją m.in. z darowizn oraz środków uzyskanych z zabaw i loterii fantowych. Mieszkańcy żyli sprawami szkoły, zaś szkoła pomagała w rozwoju wsi. Józef Owczarek założył Ochotniczą Straż Pożarną, wraz z uczniami brał udział w akcji zalesienia terenów między Szkolną i Słoneczną. (ike)

skomentuj na FB

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

Tort burmistrza

03.10.2023

Trzechsetne spotkanie urzędującego od 2010 r. burmistrza Arkadiusza Kosińskiego z mieszkańcami gminy Brwinów przypadło na Żółwin. Z tej okazji burmistrz przywiózł ze sobą ogromny tort, obdzielono nim około stu osób, które we wtorkowy wieczór zapełniły salę i część korytarza przedszkola przy Nadarzyńskiej.

Zamknięcie skrzyżowania Szkolnej i Granicznej

20.09.2023

Od 25 września, jak informują tablice przy Nadarzyńskiej, zostanie zamknięte skrzyżowanie Szkolnej i Granicznej w związku z jego rozbudową.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie