czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Rocznica szkoły

30.08.2015


25 lat temu - 3 września 1990 r. - po kilkunastoletniej przerwie w Żółwinie ponownie zabrzmiał szkolny dzwonek.

Szkoła podstawowa w naszej wsi została zlikwidowana w wyniku przyjęcia w 1973 r. decyzji o tworzeniu gminnych szkół zbiorczych (takie szkoły działały mi.in. w Brwinowie i Podkowie Leśnej). Tym samym pozbawiono Żółwin nie tylko placówki oświatowej, lecz także ośrodka kulturotwórczego integrującego przez kilkadziesiąt lat mieszkańców.

Pierwsze zajęcia szkolne w Żółwinie zaczęły się w okresie międzywojennym. W latach 30. czteroklasowa (a więc niepełna) szkoła podstawowa mieściła się w wynajmowanym pokoju w istniejącym do dziś domu przy ul. Słonecznej 10. Wszystkie lekcje prowadziła jedna nauczycielka. Założony przez mieszkańców Komitet Budowy Szkoły w 1938 r. przystąpił do wzniesienia budynku na terenie podarowanym przez Michała Natansona przy obecnej ul. Szkolnej. Do końca lat 40. zdołano oddać do użytku jedynie dwie izby szkolne. Budowę dokończono w latach 50., gdy kierownikiem szkoły był Józef Owczarek, który zorganizował Komitet Rozbudowy Szkoły. Pełna (wówczas siedmioletnia) szkoła podstawowa powstała dzięki pracy społecznej mieszkańców, finansowano ją m.in. z darowizn oraz środków uzyskanych z zabaw i loterii fantowych. Mieszkańcy żyli sprawami szkoły, zaś szkoła pomagała w rozwoju wsi. Józef Owczarek założył Ochotniczą Straż Pożarną, wraz z uczniami brał udział w akcji zalesienia terenów między Szkolną i Słoneczną. (ike)

skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie