środa, 17 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Rondo Witaczków

17.05.2023


Zgodnie z podjętą jednogłośnie w środę uchwałą Rady Miejskiej w Brwinowie rondo przy ul. Szkolnej w Żółwinie otrzymało nazwę Ronda Stanisławy Witaczek i Henryka Witaczka. Jak poinformował na posiedzeniu Rady Miejskiej burmistrz Arkadiusz Kosiński, uroczystość nadania nazwy odbędzie się 3 czerwca.
Rodzeństwo Stanisława i Henryk Witaczkowie w czasie I wojny światowej zostało ewakuowane z Warszawy do wchodzącej wówczas także w skład ówczesnej carskiej Rosji Gruzji. W Tyflisie, czyli Tbilisi, Henryk poznał tajniki jedwabnictwa. Po powrocie do kraju wraz z siostrą założył w Milanówku Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą. Wkrótce nazwa Milanówek kojarzyła się w Polsce głównie z jedwabiem, symbolem luksusu.
W 1940 r. Stanisław Witaczek przejął majątek ziemski w Żółwinie wraz z pałacem przy obecnej ul. Nadarzyńskiej. W czasie okupacji zapewnił w naszej miejscowości schronienie wysiedlonym Polakom z Wielkopolski, uchodźcom z zajętych przez Związek Radziecki ziem wschodnich II Rzeczpospolitej, a w 1944 r. – uciekinierom z Warszawy. Wśród nich był jeden z najpopularniejszych przed wojną polskich pisarzy – Ferdynand Ossendowski.
W Żółwinie rodzeństwo Witaczków założyło plantację morwy. W 1948 r., po upaństwowieniu stacji jedwabniczej, rodzeństwo musiało opuścić Żółwin, jednak zapoczątkowaną przez Stanisławę i Henryka tradycję jedwabniczą kontynuował w Żółwinie Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego. Do dziś można kupić sadzonki wyhodowanej w naszej miejscowości morwy wielkolistnej żółwińskiej.
Zgodnie z zapowiedzią burmistrza jesienią w okolicach ronda zostaną posadzone morwy i pojawi się tablica informacyjna na temat jego patronów. (ike)

skomentuj na FB

Przetarg na kanalizację Słonecznej rozstrzygnięty

15.04.2024

Firma MARTEL z Milęcina zbuduje kanalizację sanitarną wraz z odgałęzieniami kanalizacyjnymi w ul. Słonecznej, na odcinku od Nadarzyńskiej do Działkowej.

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie