piątek, 09 czerwca 2023

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Rondo Witaczków

17.05.2023


Zgodnie z podjętą jednogłośnie w środę uchwałą Rady Miejskiej w Brwinowie rondo przy ul. Szkolnej w Żółwinie otrzymało nazwę Ronda Stanisławy Witaczek i Henryka Witaczka. Jak poinformował na posiedzeniu Rady Miejskiej burmistrz Arkadiusz Kosiński, uroczystość nadania nazwy odbędzie się 3 czerwca.
Rodzeństwo Stanisława i Henryk Witaczkowie w czasie I wojny światowej zostało ewakuowane z Warszawy do wchodzącej wówczas także w skład ówczesnej carskiej Rosji Gruzji. W Tyflisie, czyli Tbilisi, Henryk poznał tajniki jedwabnictwa. Po powrocie do kraju wraz z siostrą założył w Milanówku Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą. Wkrótce nazwa Milanówek kojarzyła się w Polsce głównie z jedwabiem, symbolem luksusu.
W 1940 r. Stanisław Witaczek przejął majątek ziemski w Żółwinie wraz z pałacem przy obecnej ul. Nadarzyńskiej. W czasie okupacji zapewnił w naszej miejscowości schronienie wysiedlonym Polakom z Wielkopolski, uchodźcom z zajętych przez Związek Radziecki ziem wschodnich II Rzeczpospolitej, a w 1944 r. – uciekinierom z Warszawy. Wśród nich był jeden z najpopularniejszych przed wojną polskich pisarzy – Ferdynand Ossendowski.
W Żółwinie rodzeństwo Witaczków założyło plantację morwy. W 1948 r., po upaństwowieniu stacji jedwabniczej, rodzeństwo musiało opuścić Żółwin, jednak zapoczątkowaną przez Stanisławę i Henryka tradycję jedwabniczą kontynuował w Żółwinie Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego. Do dziś można kupić sadzonki wyhodowanej w naszej miejscowości morwy wielkolistnej żółwińskiej.
Zgodnie z zapowiedzią burmistrza jesienią w okolicach ronda zostaną posadzone morwy i pojawi się tablica informacyjna na temat jego patronów. (ike)

skomentuj na FB

Wodociąg zepnie Żółwin i Książenice

24.03.2023

Gmina Brwinów ogłosiła przetarg na budowę sieci wodociągowej łączącej aleję Pigwową w Książenicach z ul. Graniczną w Żółwinie. Inwestycja, którą burmistrz Arkadiusz Kosiński nazywa spinką wodociągową, ma zapewnić alternatywne źródło dostawy wody w przypadku jej niedoboru.

Asfaltową aleją Pigwową do S8

11.03.2023

Prawie nieprzejezdna obecnie al. Pigwowa w Książenicach jeszcze w tym roku może stać się drogą asfaltową o szerokości sześciu metrów zmieniającą w zasadniczy sposób dojazd z Żółwina i okolic do trasy katowickiej. 15 marca zostaną otwarte oferty w ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Grodzisku Mazowieckim przetargu na przebudowę ulicy, która jest fragmentem drogi powiatowej 1502W.

Ponad dwa tysiące żółwinian

03.03.2023

2130 osób (1084 kobiety i 1046 mężczyzn) mieszkało w Żółwinie w 2021 r. – taką liczbę podał Główny Urząd Statystyczny w oparciu o dane spisu powszechnego.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2023 IKE - Usługi Literackie