sobota, 09 grudnia 2023

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Rondo Witaczków

17.05.2023


Zgodnie z podjętą jednogłośnie w środę uchwałą Rady Miejskiej w Brwinowie rondo przy ul. Szkolnej w Żółwinie otrzymało nazwę Ronda Stanisławy Witaczek i Henryka Witaczka. Jak poinformował na posiedzeniu Rady Miejskiej burmistrz Arkadiusz Kosiński, uroczystość nadania nazwy odbędzie się 3 czerwca.
Rodzeństwo Stanisława i Henryk Witaczkowie w czasie I wojny światowej zostało ewakuowane z Warszawy do wchodzącej wówczas także w skład ówczesnej carskiej Rosji Gruzji. W Tyflisie, czyli Tbilisi, Henryk poznał tajniki jedwabnictwa. Po powrocie do kraju wraz z siostrą założył w Milanówku Centralną Doświadczalną Stację Jedwabniczą. Wkrótce nazwa Milanówek kojarzyła się w Polsce głównie z jedwabiem, symbolem luksusu.
W 1940 r. Stanisław Witaczek przejął majątek ziemski w Żółwinie wraz z pałacem przy obecnej ul. Nadarzyńskiej. W czasie okupacji zapewnił w naszej miejscowości schronienie wysiedlonym Polakom z Wielkopolski, uchodźcom z zajętych przez Związek Radziecki ziem wschodnich II Rzeczpospolitej, a w 1944 r. – uciekinierom z Warszawy. Wśród nich był jeden z najpopularniejszych przed wojną polskich pisarzy – Ferdynand Ossendowski.
W Żółwinie rodzeństwo Witaczków założyło plantację morwy. W 1948 r., po upaństwowieniu stacji jedwabniczej, rodzeństwo musiało opuścić Żółwin, jednak zapoczątkowaną przez Stanisławę i Henryka tradycję jedwabniczą kontynuował w Żółwinie Zakład Badawczy Jedwabiu Naturalnego. Do dziś można kupić sadzonki wyhodowanej w naszej miejscowości morwy wielkolistnej żółwińskiej.
Zgodnie z zapowiedzią burmistrza jesienią w okolicach ronda zostaną posadzone morwy i pojawi się tablica informacyjna na temat jego patronów. (ike)

skomentuj na FB

Tort burmistrza

03.10.2023

Trzechsetne spotkanie urzędującego od 2010 r. burmistrza Arkadiusza Kosińskiego z mieszkańcami gminy Brwinów przypadło na Żółwin. Z tej okazji burmistrz przywiózł ze sobą ogromny tort, obdzielono nim około stu osób, które we wtorkowy wieczór zapełniły salę i część korytarza przedszkola przy Nadarzyńskiej.

Zamknięcie skrzyżowania Szkolnej i Granicznej

20.09.2023

Od 25 września, jak informują tablice przy Nadarzyńskiej, zostanie zamknięte skrzyżowanie Szkolnej i Granicznej w związku z jego rozbudową.

Uboższy fundusz sołecki

31.08.2023

Fundusz sołecki na 2024 r. będzie o 12 tysięcy złotych mniejszy niż tegoroczny i wyniesie 64 538,30 zł – poinformował nas sołtys Żółwina Karol Marchwiak.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2023 IKE - Usługi Literackie projektowanie stron www