środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Spocznij w Żółwinie

04.03.2013


W okolicach Orlika powstanie cmentarz komunalny – informuje portal WPR24, cytując wypowiedź burmistrza Gminy Brwinów Arkadiusza Kosińskiego. Nie udało nam się potwierdzić tej informacji u burmistrza.

Według WPR24 na przełomie 2013 i 2014 r. gmina przejmie nieodpłatnie od Agencji Nieruchomości Rolnych teren przy ul. Szkolnej, część dawnego folwarku, a po wojnie PGR-u Urszulin. W tej malowniczej i atrakcyjnej z punktu widzenia rozwoju Żółwina okolicy duchowni katoliccy od dawna widzieli lokalizację dla cmentarza parafialnego. Jednak państwowa Agencja Nieruchomości Rolnych nie ma prawa przekazać terenu Kościołowi, może go natomiast przekazać gminie. Stąd zmiana statusu cmentarza z parafialnego na komunalny, oznaczająca, że mogą być na nim chowani zarówno niewierzący, jak i wierni wszystkich kościołów i związków wyznaniowych.

WPR24 cytuje wypowiedź Arkadiusza Kosińskiego w sprawie lokalizacji cmentarza: "Sprawa dotyczy tylko jednej działki. To 14 ha terenu w sąsiedztwie Orlika przy ul. Szkolnej". Cmentarz miałby powstać m.in. z funduszy z Unii Europejskiej najpóźniej w 2015 r. "Jestem spokojny o realizację tej inwestycji" – przytacza słowa burmistrza WPR24.

Chcieliśmy poprosić burmistrza o potwierdzenie informacji, jednak p. Mirosława Kosiaty z Biura Promocji Gminy Brwinów powiedziała nam, że to niemożliwe ze względu na wypełniony kalendarz spotkań p. Arkadiusza Kosińskiego. (ike)skomentuj na FB

Bazarek wyborczy

24.02.2024

W sobotę na brwinowskim targowisku można było nie tylko zaopatrzyć się w ziemniaki, pomidory i jabłka, ale także złożyć podpisy pod listami poparcia komitetów wyborczych biorących udział w wyborach samorządowych w naszej gminie.

Dobiega końca najdłuższa kadencja

23.02.2024

7 kwietnia będziemy wybierać burmistrza, radnych Rady Miejskiej Gminy Brwinów, radnych Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poprzedni rząd przedłużył kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, a na dodatek przesunął termin wyborów samorządowych o kilka miesięcy, by nie zbiegał się z wyborami parlamentarnymi.

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie