czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Stowarzyszeni

02.08.2014


Przeszło 20 osób podjęło w sobotni wieczór decyzję o powołaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Żółwina i Tereni. Przewodniczącym zarządu stowarzyszenia został mieszkaniec naszej wsi Paweł Komender, zaś członkiem honorowym – Mieczysław Zieliński, radny od czterech kadencji, pomysłodawca powołania tej organizacji.

- Będę chciał odegrać rolę klamry spinającej zarówno dawnych mieszkańców Żółwina, jak i tych, którzy niedawno tu zamieszkali. Ja sam jestem żółwinianinem od 33 lat, zaczynałem jako "rolnik z Marszałkowskiej" – uprawiałem pole. Dziś prowadzę w Żółwinie firmę – mówił Paweł Komender.

Mieczysław Zieliński chciałby, aby stowarzyszenie było wsparciem dla radnego wybranego w listopadzie z okręgu obejmującego Żółwin i Terenię, by wzmocniło pozycję naszych sołectw w gminie. Chodzi przede wszystkim o przyspieszenie budowy kanalizacji. – Jeśli nie podejmiemy żadnych działań, to Żółwin i Terenia zostaną skanalizowane w całości dopiero za 35 lat – mówił Mieczysław Zieliński, który w latach 90. doprowadził do budowy sieci wodociągowej i gazowej.

Zarząd stowarzyszenia zamierza we wrześniu zorganizować wycieczkę dookoła Żółwina i Tereni, która pozwoli mieszkańcom poznać bliżej okolicę. W planach stowarzyszenia są także imprezy związane z rocznicą zakończenia Powstania Warszawskiego oraz z postacią Ferdynanda Ossendowskiego, pisarza, który zmarł w pałacu w Żółwinie w styczniu 1945 r. Być może w ciągu kilku następnych lat w naszej wsi powstanie sala pamięci poświęcona najpopularniejszemu w okresie międzywojennym autorowi książek podróżniczych.

Stowarzyszenie jest otwarte dla wszystkich osób pełnoletnich, bez względu na to, gdzie mieszkają. Liczy się to, czy lubią Żółwin i Terenię, czy nie są im obojętne sprawy naszych miejscowości. Składka roczna wynosi 12 złotych.

Skład zarządu: Paweł Komender (przewodniczący), Stanisław Frej (skarbnik), Magdalena Marchwiak (sekretarz) oraz Anna Kister i Tomasz Chotkowski, Skład komisji rewizyjnej: Józef Streżyński (przewodniczący), Elżbieta Senkalska, Karol Zakrzewski. (ike)

skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie