poniedziałek, 22 lipca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

STRAŻACY URATOWALI ŻYCIE

29.03.2014


Dzięki natychmiastowej i fachowej akcji ratowniczej podjętej przez strażaków w piątek w Żółwinie uratowano życie dwóch mężczyzn.

O godzinie 15.14 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie nadeszła informacja o zasypaniu ziemią dwóch mężczyzn na terenie jednej z działek przy ul. Łąkowej. Minutę później wyjechał wóz ratownictwa technicznego - przybył na miejsce wypadku o 15.26.

Strażacy zobaczyli dwóch mężczyzn w rowie o głębokości około trzech metrów. Jeden z nich tkwił w błocie do wysokości kolan, drugi – do pasa. Obaj byli przytomni. Próba wyciągnięcia ich przy użyciu liny nie powiodła się. - Nie byliśmy w stanie ich wyrwać, bo tak mocno ich zassało. Nasi chłopcy, zachowując środki ostrożności, odkopywali ofiary łopatami. Musieli działać zdecydowanie, bo szybko podchodząca do wykopu woda jeszcze mocniej zasysała zasypanych. Oni po prostu znaleźli się w bagnie – relacjonuje zolwin.pl dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie.

Nie ma wątpliwości, że strażacy uratowali obu mężczyznom życie. Jeden z nich wyszedł z opresji bez szwanku, drugiego przetransportował do szpitala w Grodzisku Mazowieckim śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wezwany przez strażaków.

Z naszych informacji wynika, że ofiary wypadku to robotnicy wykonujący przyłącze wodociągowe. W wykonanym przez nich wykopie osunęła się ziemia. Zdarzenie nie byłoby tak groźne, gdyby nie fakt, że miało ono miejsce na terenie o charakterze bagiennym. Do dziś przy Łąkowej można natrafić na typowo bagienną roślinność. Podnoszenie działek nie zmienia struktury ziemi położonej głębiej. Sytuację pogarsza kompletne zapuszczenie dawnego systemu melioracyjnego. Dlatego wykonywanie wykopów w okresach wysokiego poziomu wód gruntowych jest niebezpieczne. (ike)
skomentuj na FB

Ruszyła budowa kanalizacji na Słonecznej

27.06.2024

Rozpoczęła się budowa kanalizacji w ulicy Słonecznej, od Nadarzyńskiej do Działkowej. Inwestycja utrudni przejazd jedną z głównych ulic Żółwina, jednak perspektywa zasypania szamb zrekompensuje mieszkańcom niedogodności. Prace powinny zakończyć się najpóźniej w połowie kwietnia przyszłego roku.

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie