środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

STRAŻACY URATOWALI ŻYCIE

29.03.2014


Dzięki natychmiastowej i fachowej akcji ratowniczej podjętej przez strażaków w piątek w Żółwinie uratowano życie dwóch mężczyzn.

O godzinie 15.14 do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie nadeszła informacja o zasypaniu ziemią dwóch mężczyzn na terenie jednej z działek przy ul. Łąkowej. Minutę później wyjechał wóz ratownictwa technicznego - przybył na miejsce wypadku o 15.26.

Strażacy zobaczyli dwóch mężczyzn w rowie o głębokości około trzech metrów. Jeden z nich tkwił w błocie do wysokości kolan, drugi – do pasa. Obaj byli przytomni. Próba wyciągnięcia ich przy użyciu liny nie powiodła się. - Nie byliśmy w stanie ich wyrwać, bo tak mocno ich zassało. Nasi chłopcy, zachowując środki ostrożności, odkopywali ofiary łopatami. Musieli działać zdecydowanie, bo szybko podchodząca do wykopu woda jeszcze mocniej zasysała zasypanych. Oni po prostu znaleźli się w bagnie – relacjonuje zolwin.pl dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszkowie.

Nie ma wątpliwości, że strażacy uratowali obu mężczyznom życie. Jeden z nich wyszedł z opresji bez szwanku, drugiego przetransportował do szpitala w Grodzisku Mazowieckim śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wezwany przez strażaków.

Z naszych informacji wynika, że ofiary wypadku to robotnicy wykonujący przyłącze wodociągowe. W wykonanym przez nich wykopie osunęła się ziemia. Zdarzenie nie byłoby tak groźne, gdyby nie fakt, że miało ono miejsce na terenie o charakterze bagiennym. Do dziś przy Łąkowej można natrafić na typowo bagienną roślinność. Podnoszenie działek nie zmienia struktury ziemi położonej głębiej. Sytuację pogarsza kompletne zapuszczenie dawnego systemu melioracyjnego. Dlatego wykonywanie wykopów w okresach wysokiego poziomu wód gruntowych jest niebezpieczne. (ike)
skomentuj na FB

Bazarek wyborczy

24.02.2024

W sobotę na brwinowskim targowisku można było nie tylko zaopatrzyć się w ziemniaki, pomidory i jabłka, ale także złożyć podpisy pod listami poparcia komitetów wyborczych biorących udział w wyborach samorządowych w naszej gminie.

Dobiega końca najdłuższa kadencja

23.02.2024

7 kwietnia będziemy wybierać burmistrza, radnych Rady Miejskiej Gminy Brwinów, radnych Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poprzedni rząd przedłużył kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, a na dodatek przesunął termin wyborów samorządowych o kilka miesięcy, by nie zbiegał się z wyborami parlamentarnymi.

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie