poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Światełko w kanale

24.07.2012


W poniedziałek Burmistrz Gminy Brwinów przesłał do Starosty Pruszkowskiego i Starosty Grodziskiego wnioski o pozwolenie na budowę kanału tłocznego przez teren Podkowy Leśnej, Milanówka i Brwinowa, którym transportowane byłyby ścieki z Żółwina i Owczarni – poinformował zolwin.pl Jacek Sękulski, inspektor ds. robót sanitarnych Urzędu Gminy Brwinów.

Uzyskanie zezwolenia rozwiązywałoby problem "tranzytu" ścieków przez Podkowę i Milanówek, które należą do powiatu grodziskiego. Zgoda byłaby ważna przez trzy lata – budowę należałoby zatem zacząć najpóźniej w 2015 r. Zgodnie z koncepcją ścieki z Żółwina trafiałyby do przepompowni w Owczarni, a stamtąd "kanałem tranzytowym" do Brwinowa.

- Na razie nie ma żadnego konkretnego terminu rozpoczęcia budowy kanalizacji w Żółwinie – mówi zolwin.pl Urszula Wróbel, kierownik Referatu Inwestycji i Remontów Urzędu Gminy Brwinów. – Na pewno nie można na to liczyć przed zakończeniem projektu "Czyste życie", czyli przed 2014 r. Jednocześnie Urszula Wróbel zapewnia, że wszystkie osoby, które wpłaciły pieniądze na wykonanie projektu przyłącza, mogą być pewne, że odbiorą go bez dopłaty, gdy inwestycja ruszy.

Żółwin, podobnie jak Owczarnia, nie został zakwalifikowany do projektu "Czyste życie", w ramach którego w gminie powstanie 120 km sieci sanitarnej, ponieważ, jak wytłumaczyła zolwin.pl Maria Opalińska-Motyka, kierownik Jednostki Realizującej Projekt "Czyste życie", w obu miejscowościach gęstość zaludnienia była mniejsza niż wymagane minimum – 120 osób na kilometr kwadratowy.

Uzyskanie pozwolenia na budowę kanału tłocznego przez powiat grodziski byłoby światełkiem w tunelu (a raczej w kanale), jednak o tym, czy budowa rozpocznie się zanim pozwolenie wygaśnie, zadecydują możliwości finansowe gminy. "Czyste życie", mimo współfinansowania ze środków europejskich, zmusiło gminę do zaciągnięcia kredytu. (ike)skomentuj na FB

Przetarg na kanalizację Słonecznej rozstrzygnięty

15.04.2024

Firma MARTEL z Milęcina zbuduje kanalizację sanitarną wraz z odgałęzieniami kanalizacyjnymi w ul. Słonecznej, na odcinku od Nadarzyńskiej do Działkowej.

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie projektowanie stron www