piątek, 09 czerwca 2023

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Szkolna za prawie 16 mln

29.08.2022


Ulica Szkolna zmieni zupełnie wizerunek Żółwina – powiedział w czasie poniedziałkowego spotkania z mieszkańcami Żółwina i Tereni burmistrz gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński.
Gruntowna przebudowa Szkolnej - obejmująca m.in. budowę kanalizacji sanitarnej, odcinków sieci wodociągowej, odwodnienia, ronda z pięcioma wlotami, skrzyżowań, ścieżki rowerowej, miejsc parkingowych, ułożenie nowej nawierzchni - pochłonie prawie 16 mln zł. Rozpisany przez gminę przetarg został rozstrzygnięty, 5 września planowane jest podpisanie umowy z wykonawcą, po 12 miesiącach prace powinny być zakończone. Arkadiusz Kosiński podkreślił, że to największa inwestycja drogowa w historii gminy Brwinów.
Być może w przyszłym roku, jeśli znajdą się środki, zostanie przebudowany odcinek Południowej przy Młochowskiej oraz ulica Młochowska od Południowej i Pieczarkowa w Starej Wsi. Obecne skrzyżowanie Południowej i Młochowskiej ma zastąpić rondo. Celem tej inwestycji jest poprawa dojazdu do trasy S8.
Z kolei poprawę zaopatrzenia w wodę Żółwina i Tereni ma zapewnić m.in. trwająca budowa nowych odcinków sieci wodociągowej w Owczarni (inwestycja pozwoli na podniesienie ciśnienia wody płynącej do naszych miejscowości), połączenie sieci wodociągowej Żółwina i Tereni z siecią Książenic, a być może także uruchomienie nowych złóż wody. W tej chwili trwają poszukiwania wody przy ul. Południowej w Żółwinie. Wykonano odwiert o głębokości ponad 60 metrów. Na razie wydajność złoża jest zbyt mała, by jego eksploatacja była opłacalna, jednak Arkadiusz Kosiński nie traci nadziei – gmina ubiega się o pozwolenie na pogłębienie odwiertu do 99 metrów.
Prawie dwieście domów w Żółwinie ma dostęp do kanalizacji sanitarnej, mimo to jedynie 45 z nich zostało do niej podłączonych do 22 sierpnia. Burmistrz zachęcał, by korzystać z tej możliwości, bo to wygoda i troska nie tylko o środowisko, ale także własną kieszeń. Równocześnie Arkadiusz Kosiński zapowiedział zwiększenie kontroli szczelności szamb.
W spotkaniu zorganizowanym w przedszkolu przy Nadarzyńskiej wzięło udział ok. 30 mieszkańców Żółwina i Tereni.

skomentuj na FB

Rondo Witaczków

17.05.2023

Zgodnie z podjętą jednogłośnie w środę uchwałą Rady Miejskiej w Brwinowie rondo przy ul. Szkolnej w Żółwinie otrzymało nazwę Ronda Stanisławy Witaczek i Henryka Witaczka. Jak poinformował na posiedzeniu Rady Miejskiej burmistrz Arkadiusz Kosiński, uroczystość nadania nazwy odbędzie się 3 czerwca.

Wodociąg zepnie Żółwin i Książenice

24.03.2023

Gmina Brwinów ogłosiła przetarg na budowę sieci wodociągowej łączącej aleję Pigwową w Książenicach z ul. Graniczną w Żółwinie. Inwestycja, którą burmistrz Arkadiusz Kosiński nazywa spinką wodociągową, ma zapewnić alternatywne źródło dostawy wody w przypadku jej niedoboru.

Asfaltową aleją Pigwową do S8

11.03.2023

Prawie nieprzejezdna obecnie al. Pigwowa w Książenicach jeszcze w tym roku może stać się drogą asfaltową o szerokości sześciu metrów zmieniającą w zasadniczy sposób dojazd z Żółwina i okolic do trasy katowickiej. 15 marca zostaną otwarte oferty w ogłoszonym przez Starostwo Powiatowe w Grodzisku Mazowieckim przetargu na przebudowę ulicy, która jest fragmentem drogi powiatowej 1502W.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2023 IKE - Usługi Literackie projektowanie stron www