czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024


Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkami nowej rady sołeckiej.
Żółwin i Terenię łączy nie tylko szkoła, przedszkole, OSP, ulica Graniczna, dojazd do trasy S8, problemy z kanalizacją i chodnikami, ale także historia.
Żółwin i Kopana – nazwa Terenia pojawiła się dużo później - co najmniej od XVI wieku do 1878 r. miały tych samych właścicieli. W 1892 r. Bronisław Komierowski pośłubił Urszulę Czarniecką, wnuczkę właściciela Kopanej i Żółwina Eustachego Marylskiego. Przez wiele lat Komierowscy byli właścicielami Kopanej. W grodziskim archiwum znajduje się „akt urodzenia Tereni” – wydzielenia z folwarku Kopana „majątku Terenia” o powierzchni przeszło 113 mórg. Stało się to 8 listopada 1905 r. Z czasem za Terenię uznano cały obszar dawnego folwarku Kopana.
Terenia zawdzięcza nazwę Teresie, jednej z córek Komierowskich. Trochę szkoda, że urodziny Tereni przypadają 8 listopada, bo to kiepski czas na pikniki i ogniska. Ale z pewnością mamy wiele powodów do wspólnego świętowania urodzin sąsiadki. (ike)

skomentuj na FB

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

Żółwin 2030

13.05.2024

Gmina Brwinów opracowała strategię rozwoju gminy do 2030 r. i zachęca mieszkańców do dyskusji, zgłaszania uwag i wniosków. Konsultacje potrwają do 17 czerwca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie