sobota, 03 grudnia 2022

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

ULICE ŻÓŁWINA

16.05.2016


- To było w pierwszej połowie lat 90., przyszedł do mnie listonosz z pocztą zaadresowaną do Zielińskiego z innej części Żółwina, nie mógł do niego trafić. Uznałem, że pora uporządkować ten bałagan, zwróciłem się do ówczesnego radnego Mieczysława Skalskiego, by nadać nazwy ulicom w Żółwinie – opowiada zolwin.pl były wieloletni radny Rady Miejskiej w Brwinowie Mieczysław Zieliński, mieszkaniec ulicy Łąkowej, przed nadaniem nazwy jego adres brzmiał: Żółwin 140B.

Aleksander Białecki - mieszkaniec ul. Nadarzyńskiej w okolicy Słonecznej (adres przed nadaniem nazwy: Żółwin 114) - pamięta, że dom numer 1 w Żółwinie znajdował się przy obecnej ul. Zarybie. Nikt nie mógł się połapać w tych numerach, bo kolejność nie zależała od miejsca usytuowania budynków, lecz daty wydania pozwolenia na budowę. Sołtys Karol Marchwiak, mieszkaniec ul. Granicznej (w okolicach Słonecznej), pamięta, że przed nadaniem ulicom nazw taki sam adres jak on – Żółwin 75 – miał jeszcze jeden dom.

- Gdy ktoś pytał, jak trafić pod podany numer, prosiłem, żeby powiedział, kogo szuka, bo wtedy jeszcze wszyscy się znaliśmy – mówi Aleksander Białecki, jeden z głównych, obok Mieczysława Skalskiego, autorów pierwszych nazw ulic w Żółwinie, były komendant naszej OSP.

Mieczysław Skalski (mieszkaniec ulicy Granicznej w rejonie skrzyżowania ze Szkolną, dawniej: Żółwin 82A) pamięta, że w sprawie nazw zwołano zebranie wiejskie w remizie OSP: - Przyszło około dwudziestu osób, pokazywaliśmy na planie kolejne ulice, propozycje zgłaszano z sali, potem je przegłosowaliśmy, spisaliśmy protokół i przekazaliśmy do Rady Miejskiej w Brwinowie.

Główną drogę Żółwina z dziada pradziada nazywano nadarzyńską, nazwa ul. Nadarzyńska wydawała się więc oczywista. Podobnie było z Kasztanową, przy której rosły bardziej dorodne niż dziś kasztanowce. Łąkowa nazwę zawdzięcza dawnym chłopskim łąkom, Polna – przylegającym do niej PGR-owskim polom, Szkolna – szkole. Boczna jest z boku Szkolnej, Sosnowa leży wśród sosen, nieistniejąca dziś Jabłoniowa (odchodziła od Granicznej w kierunku Polnej – za obecnym Orlikiem) – sąsiadowała z sadem. Pochyła przeniosła pamięć o Pochylcu, tak nazywano tę część Żółwina, a także jeden ze stawów. Drogę przy podzielonym na działki budowlane polu nazwano ulicą Działkową, oddzielającą Żółwin od Tereni – Graniczną, a prowadzącą do lasu – Leśną. Położenie podpowiedziało nazwę ulicy Południowej.

- Opór wywołała propozycja ulicy Topolowej, jedna z mieszkanek uznała, że topole uschną albo je wytną, a nazwa zostanie, zgłosiła inną, która będzie aktualna zawsze: ul. Słoneczna - wspomina Aleksander Białecki,

Choć od nadania pierwszych nazw ulicom Żółwina minęło nie tak wiele czasu, żaden z naszych rozmówców nie potrafił podać roku opisanych wydarzeń. Mieczysław Skalski jest pewien, że doszło do nich w czasie jego pierwszej kadencji, a więc przed czerwcem 1994 r.
k.p.

skomentuj na FB

Mieszkańcy protestują

16.10.2022

Pogoda i frekwencja dopisały – protest przeciwko wycince klonów rosnących przy górnym odcinku ulicy Szkolnej zgromadził wielu mieszkańców Żółwina, a także Podkowy Leśnej i innych okolicznych miejscowości.

Rekordowo długa kadencja

29.09.2022

Gdyby w styczniu 2018 r. Sejm nie wydłużył kadencji organów samorządowych z czterech do pięciu lat, to już tej jesieni wybieralibyśmy burmistrza i radnych gminy Brwinów, a także radnych powiatu pruszkowskiego i sejmiku mazowieckiego. To jednak jeszcze nie ostatnie słowo w tej sprawie sejmowej większości. Dziś posłowie przyjęli ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r.

Ruszyła przebudowa Szkolnej

26.09.2022

W poniedziałek rozpoczęła się budowa kanalizacji w ulicy Szkolnej, a tym samym ruszyła przebudowa tej ulicy.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie