wtorek, 26 września 2023

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

ULICE ŻÓŁWINA

16.05.2016


- To było w pierwszej połowie lat 90., przyszedł do mnie listonosz z pocztą zaadresowaną do Zielińskiego z innej części Żółwina, nie mógł do niego trafić. Uznałem, że pora uporządkować ten bałagan, zwróciłem się do ówczesnego radnego Mieczysława Skalskiego, by nadać nazwy ulicom w Żółwinie – opowiada zolwin.pl były wieloletni radny Rady Miejskiej w Brwinowie Mieczysław Zieliński, mieszkaniec ulicy Łąkowej, przed nadaniem nazwy jego adres brzmiał: Żółwin 140B.

Aleksander Białecki - mieszkaniec ul. Nadarzyńskiej w okolicy Słonecznej (adres przed nadaniem nazwy: Żółwin 114) - pamięta, że dom numer 1 w Żółwinie znajdował się przy obecnej ul. Zarybie. Nikt nie mógł się połapać w tych numerach, bo kolejność nie zależała od miejsca usytuowania budynków, lecz daty wydania pozwolenia na budowę. Sołtys Karol Marchwiak, mieszkaniec ul. Granicznej (w okolicach Słonecznej), pamięta, że przed nadaniem ulicom nazw taki sam adres jak on – Żółwin 75 – miał jeszcze jeden dom.

- Gdy ktoś pytał, jak trafić pod podany numer, prosiłem, żeby powiedział, kogo szuka, bo wtedy jeszcze wszyscy się znaliśmy – mówi Aleksander Białecki, jeden z głównych, obok Mieczysława Skalskiego, autorów pierwszych nazw ulic w Żółwinie, były komendant naszej OSP.

Mieczysław Skalski (mieszkaniec ulicy Granicznej w rejonie skrzyżowania ze Szkolną, dawniej: Żółwin 82A) pamięta, że w sprawie nazw zwołano zebranie wiejskie w remizie OSP: - Przyszło około dwudziestu osób, pokazywaliśmy na planie kolejne ulice, propozycje zgłaszano z sali, potem je przegłosowaliśmy, spisaliśmy protokół i przekazaliśmy do Rady Miejskiej w Brwinowie.

Główną drogę Żółwina z dziada pradziada nazywano nadarzyńską, nazwa ul. Nadarzyńska wydawała się więc oczywista. Podobnie było z Kasztanową, przy której rosły bardziej dorodne niż dziś kasztanowce. Łąkowa nazwę zawdzięcza dawnym chłopskim łąkom, Polna – przylegającym do niej PGR-owskim polom, Szkolna – szkole. Boczna jest z boku Szkolnej, Sosnowa leży wśród sosen, nieistniejąca dziś Jabłoniowa (odchodziła od Granicznej w kierunku Polnej – za obecnym Orlikiem) – sąsiadowała z sadem. Pochyła przeniosła pamięć o Pochylcu, tak nazywano tę część Żółwina, a także jeden ze stawów. Drogę przy podzielonym na działki budowlane polu nazwano ulicą Działkową, oddzielającą Żółwin od Tereni – Graniczną, a prowadzącą do lasu – Leśną. Położenie podpowiedziało nazwę ulicy Południowej.

- Opór wywołała propozycja ulicy Topolowej, jedna z mieszkanek uznała, że topole uschną albo je wytną, a nazwa zostanie, zgłosiła inną, która będzie aktualna zawsze: ul. Słoneczna - wspomina Aleksander Białecki,

Choć od nadania pierwszych nazw ulicom Żółwina minęło nie tak wiele czasu, żaden z naszych rozmówców nie potrafił podać roku opisanych wydarzeń. Mieczysław Skalski jest pewien, że doszło do nich w czasie jego pierwszej kadencji, a więc przed czerwcem 1994 r.
k.p.

skomentuj na FB

Zamknięcie skrzyżowania Szkolnej i Granicznej

20.09.2023

Od 25 września, jak informują tablice przy Nadarzyńskiej, zostanie zamknięte skrzyżowanie Szkolnej i Granicznej w związku z jego rozbudową.

Uboższy fundusz sołecki

31.08.2023

Fundusz sołecki na 2024 r. będzie o 12 tysięcy złotych mniejszy niż tegoroczny i wyniesie 64 538,30 zł – poinformował nas sołtys Żółwina Karol Marchwiak.

Odmieniona Pigwowa

18.08.2023

Przebudowa alei Pigwowej w Książenicach zbliża się do finału.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2023 IKE - Usługi Literackie