czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Uwaga miny!

25.11.2014


Od kilku dni trwa oczyszczanie Lasu Młochowskiego z niewybuchów. Prace potrwają do 30 września przyszłego roku. – Proszę mieszkańców o niekopanie ziemi w lesie, nieprzekraczanie obszarów oznakowanych tabliczkami "Prace z użyciem materiałów wybuchowych" i otoczonych taśmami, a także trzymanie w czasie spacerów psów na smyczy, gdyż ich kontakt z saperami w czasie rozminowywania mógłby doprowadzić do nieszczęścia – apeluje za pośrednictwem zolwin.pl Piotr Wojtas, koordynator projektu oczyszczania saperskiego z Nadleśnictwa Chojnów.

Podczas sadzenia drzew w pobliżu Karolina, siedziby zespołu "Mazowsze", leśnicy natrafili na kilkanaście pocisków moździerzowych. Na tym terenie w okresie okupacji Niemcy urządzili wielki magazyn amunicji. Zlikwidowano go po wojnie, jednak wiele niewybuchów pozostaje do dziś w ziemi. Potwierdziło to przeszukiwanie 15 hektarów lasu – wykopano tu 1,5 tys. niewybuchów – od spłonek i nabojów do 150-milimetrowych pocisków artyleryjskich. Na tej podstawie Nadleśnictwo Chojnów zadecydowało o rozpoczęciu szeroko zakrojonych prac saperskich. Zlecono je profesjonalnej firmie.

Obejmą one w sumie 248 hektarów (cały Las Młochowski ma ponad 600 hektarów) w północnej części kompleksu. To nie znaczy, że pozostały teren lasu jest całkowicie oczyszczony z niewybuchów. Prace saperskie są prowadzone w ramach ogólnokrajowego projektu Lasów Państwowych współfinansowanego ze środków unijnych, który kończy się w przyszłym roku. Dlatego musiano ograniczyć zakres oczyszczania lasu z niewybuchów do terenów, które uznano za najbardziej niebezpieczne.

Niewybuchy będą składowane w strzeżonym całodobowo magazynie i systematycznie wywożone na poligon, na którym zostaną zdetonowane. (ike)

skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie