środa, 28 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Uwaga miny!

25.11.2014


Od kilku dni trwa oczyszczanie Lasu Młochowskiego z niewybuchów. Prace potrwają do 30 września przyszłego roku. – Proszę mieszkańców o niekopanie ziemi w lesie, nieprzekraczanie obszarów oznakowanych tabliczkami "Prace z użyciem materiałów wybuchowych" i otoczonych taśmami, a także trzymanie w czasie spacerów psów na smyczy, gdyż ich kontakt z saperami w czasie rozminowywania mógłby doprowadzić do nieszczęścia – apeluje za pośrednictwem zolwin.pl Piotr Wojtas, koordynator projektu oczyszczania saperskiego z Nadleśnictwa Chojnów.

Podczas sadzenia drzew w pobliżu Karolina, siedziby zespołu "Mazowsze", leśnicy natrafili na kilkanaście pocisków moździerzowych. Na tym terenie w okresie okupacji Niemcy urządzili wielki magazyn amunicji. Zlikwidowano go po wojnie, jednak wiele niewybuchów pozostaje do dziś w ziemi. Potwierdziło to przeszukiwanie 15 hektarów lasu – wykopano tu 1,5 tys. niewybuchów – od spłonek i nabojów do 150-milimetrowych pocisków artyleryjskich. Na tej podstawie Nadleśnictwo Chojnów zadecydowało o rozpoczęciu szeroko zakrojonych prac saperskich. Zlecono je profesjonalnej firmie.

Obejmą one w sumie 248 hektarów (cały Las Młochowski ma ponad 600 hektarów) w północnej części kompleksu. To nie znaczy, że pozostały teren lasu jest całkowicie oczyszczony z niewybuchów. Prace saperskie są prowadzone w ramach ogólnokrajowego projektu Lasów Państwowych współfinansowanego ze środków unijnych, który kończy się w przyszłym roku. Dlatego musiano ograniczyć zakres oczyszczania lasu z niewybuchów do terenów, które uznano za najbardziej niebezpieczne.

Niewybuchy będą składowane w strzeżonym całodobowo magazynie i systematycznie wywożone na poligon, na którym zostaną zdetonowane. (ike)

skomentuj na FB

Bazarek wyborczy

24.02.2024

W sobotę na brwinowskim targowisku można było nie tylko zaopatrzyć się w ziemniaki, pomidory i jabłka, ale także złożyć podpisy pod listami poparcia komitetów wyborczych biorących udział w wyborach samorządowych w naszej gminie.

Dobiega końca najdłuższa kadencja

23.02.2024

7 kwietnia będziemy wybierać burmistrza, radnych Rady Miejskiej Gminy Brwinów, radnych Rady Powiatu Pruszkowskiego oraz radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Poprzedni rząd przedłużył kadencję samorządów z czterech do pięciu lat, a na dodatek przesunął termin wyborów samorządowych o kilka miesięcy, by nie zbiegał się z wyborami parlamentarnymi.

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie