czwartek, 22 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Wybierzemy sołtysów

05.03.2015


21 marca, w sobotę, mieszkańcy Żółwina i Tereni wybiorą sołtysów i rady sołeckie. Zebranie wiejskie w Tereni rozpocznie się o godz. 16.00 w domu sołtysa Stanisława Freja (Terenia 11), zaś w Żółwinie - o godz. 19.00 w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej przy ul. Nadarzyńskiej 25.

Instytucja sołtysa jest znana w Polsce od XIII w. – przetrwała zabory, wojny, zmiany ustrojów. Zgodnie z ustawą o samorządzie z 1990 r. sołtys to organ wykonawczy sołectwa. Funkcję uchwałodawczą pełni zebranie wiejskie, czyli zgromadzenie mieszkańców. Sołectwa w III RP miały stać się fundamentem lokalnej aktywności. Niestety, w wielu przypadkach z aktywnością jest źle, co ujawnia się m.in. w słabej frekwencji na zebraniach wiejskich. Sołtysi wybierani są zwykle głosami niewielkiej części mieszkańców, co nie umacnia w nich motywacji do działania. Jeśli zatem chcemy mieć wpływ na stan naszych wsi, przyjdźmy na zebrania. (ike)

skomentuj na FB

Trzy miliony na Młochowską

15.12.2023

Najważniejszą inwestycją w przyszłym roku w Żółwinie ma być rozbudowa ul. Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn. W projekcie budżetu gminy Brwinów na 2024 rok, który radni powinni uchwalić na sesji 20 grudnia, na ten cel przeznaczono trzy miliony złotych, w tym dwa z rządowego funduszu „Polski Ład”.

Tort burmistrza

03.10.2023

Trzechsetne spotkanie urzędującego od 2010 r. burmistrza Arkadiusza Kosińskiego z mieszkańcami gminy Brwinów przypadło na Żółwin. Z tej okazji burmistrz przywiózł ze sobą ogromny tort, obdzielono nim około stu osób, które we wtorkowy wieczór zapełniły salę i część korytarza przedszkola przy Nadarzyńskiej.

Zamknięcie skrzyżowania Szkolnej i Granicznej

20.09.2023

Od 25 września, jak informują tablice przy Nadarzyńskiej, zostanie zamknięte skrzyżowanie Szkolnej i Granicznej w związku z jego rozbudową.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie