sobota, 03 grudnia 2022

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Z burzą nie ma żartów

01.06.2016


Niezwykle silne wtorkowe uderzenie pioruna dało się we znaki mieszkańcom Żółwina: uszkodzeniu uległy rutery i inne urządzenia elektryczne. Najwięcej powodów do niepokoju mieli mieszkańcy domu przy Łąkowej, w który trafił piorun.

– W budynku nagle zapaliło się światło, lokatorzy obeszli dom, by sprawdzić, co się stało - relacjonuje zolwin.pl Jarosław Prusak, komendant Ochotniczej Straży Pożarnej w Żółwinie. - W łazience na poddaszu, obok okna połaciowego, dostrzegli wydobywający się dym. Natychmiast wezwali straż pożarną, odcięli całkowicie dopływ prądu, a następnie polewali ogrodowym wężem zagrożone miejsca. W ciągu pięciu minut byliśmy na miejscu, w akcji wzięły udział także dwie jednostki państwowej straży z Pruszkowa i jedna OSP z Biskupic. Sprawdziliśmy kamerą termowizyjną przestrzeń między płytą gipsową a wełną mineralną, w jednym miejscu z powodu podwyższonej temperatury rozcięliśmy niewielki kawałek sufitu. Nigdy nie wiadomo, „co w wełnie piszczy”, ogień może przenieść się przez instalację elektryczną i wybuchnąć płomieniem po kilku godzinach nawet 10 metrów dalej. Dlatego po uderzeniu pioruna w budynek należy koniecznie wezwać straż. Chciałbym pochwalić błyskawiczną i mądrą reakcję mieszkańców domu przy Łąkowej. A przy okazji przypomnieć, że właściwie zamontowana instalacja odgromowa chroni przed nieszczęściem. (ike)
Zdjęcie z miejsca akcji nadesłane przez OSP Żółwin

skomentuj na FB

Mieszkańcy protestują

16.10.2022

Pogoda i frekwencja dopisały – protest przeciwko wycince klonów rosnących przy górnym odcinku ulicy Szkolnej zgromadził wielu mieszkańców Żółwina, a także Podkowy Leśnej i innych okolicznych miejscowości.

Rekordowo długa kadencja

29.09.2022

Gdyby w styczniu 2018 r. Sejm nie wydłużył kadencji organów samorządowych z czterech do pięciu lat, to już tej jesieni wybieralibyśmy burmistrza i radnych gminy Brwinów, a także radnych powiatu pruszkowskiego i sejmiku mazowieckiego. To jednak jeszcze nie ostatnie słowo w tej sprawie sejmowej większości. Dziś posłowie przyjęli ustawę o wydłużeniu kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r.

Ruszyła przebudowa Szkolnej

26.09.2022

W poniedziałek rozpoczęła się budowa kanalizacji w ulicy Szkolnej, a tym samym ruszyła przebudowa tej ulicy.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie