wtorek, 26 września 2023

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Zielone światło dla rozbudowy szkoły

27.08.2019


Projekt rozbudowy Szkoły Podstawowej w Żółwinie jest gotowy, pozwolenie na budowę wydane, zaś we wtorek po burzliwej dyskusji radni Rady Miejskiej w Brwinowie uchwalili wprowadzenie tego zadania inwestycyjnego do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Brwinów na lata 2019-2025.

Dzięki temu już w IV kwartale może być rozstrzygnięty przetarg na rozbudowę. W 2020 r. na ten cel przewidziano 2 mln zł, zaś w 2021 – 6 mln.

Rozbudowa szkoły w Żółwinie wywołała wiele emocji w czasie posiedzenia rady. Radni pytali, czy w związku z przewidywanym spadkiem wpływów do budżetu gminy w kolejnych latach – m.in. z powodu zmniejszenia podatku PIT i zwiększenia obciążenia samorządu podwyżkami płac dla nauczycieli tak wielka inwestycja nie jest zagrożona. Dociekano, czy rozbudowa szkoły w Żółwinie nie opóźni budowy szkoły w Parzniewie, której domagają się mieszkańcy, oraz z jakich inwestycji w gminie trzeba będzie zrezygnować, by rozbudować szkołę w naszej miejscowości.

Żaden z radnych nie przyznał, że jest przeciwny żółwińskiej szkole, jednak wnosząc zastrzeżenia, m.in. w sprawie rzekomo nagłego trybu wniesienia poprawki do planu inwestycyjnego, faktycznie podważali sens tej inwestycji. Dlatego na uznanie zasługuje postawa w czasie sesji m.in. przewodniczącego Rady Miejskiej Sławomira Rakowieckiego, zastępcy burmistrza Jerzego Wysockiego, skarbnika gminy Elżbiety Dołoty, przewodniczącego komisji inwestycji Grzegorza Matysiaka, radnej Lidii Iwoły, radnego Pawła Nyca oraz sołtysa Żółwina Karola Marchwiaka.

Sławomir Rakowiecki przypomniał, że o rozbudowie szkoły w Żółwinie mówi się od wielu lat. Jerzy Wysocki zapewnił, że pieniędzy na realizację tego zadania wystarczy i nie odbędzie się ona kosztem innych zadań. W Parzniewie do tej pory nie ma gruntu, na którym miałaby stanąć szkoła, nie ma też jej projektu.

- Uczę w żółwińskiej szkole, nasza placówka ma najgorsze warunki w gminie – ubolewała Lidia Iwoła. – Dzieci uczą się na dwie zmiany, kończą zajęcia o 16.15, pierwszy autobus do szkoły odjeżdża o 6.55, w klasach uczy się po 26 dzieci, a sale są małe. Tymczasem Żółwin, Owczarnia i Terenia szybko się rozwijają, przybywa dzieci, one zasługują na naukę w lepszych warunkach.

Lidię Iwołę poparł Paweł Nyc, powtarzając, że o szkole w Żółwinie – wbrew wypowiedziom niektórych radnych z wieloletnim stażem – mówi się od wielu lat. Paweł Nyc zaapelował o poparcie wprowadzenia budowy szkoły do wieloletniej prognozy finansowej. Sołtys Karol Marchwiak stwierdził, że dziwi się tym radnym, którzy obecnie zgłaszają wątpliwości, zaś wcześniej byli gorącymi zwolennikami rozbudowy szkoły w Żółwinie. W głosowaniu 15 radnych poparło wprowadzenie budowy szkoły do wieloletniego planu finansowego, jedynie dwóch wstrzymało się od głosu, żaden nie był przeciwny.

W czasie rozbudowy szkoły uczniowie z oddziałów od 0 do 3 będą uczyli się w budynku przedszkola. Ten obiekt powinien pełnić właściwą funkcję, gdy inwestycja zostanie zakończona. (ike)

skomentuj na FB

Zamknięcie skrzyżowania Szkolnej i Granicznej

20.09.2023

Od 25 września, jak informują tablice przy Nadarzyńskiej, zostanie zamknięte skrzyżowanie Szkolnej i Granicznej w związku z jego rozbudową.

Uboższy fundusz sołecki

31.08.2023

Fundusz sołecki na 2024 r. będzie o 12 tysięcy złotych mniejszy niż tegoroczny i wyniesie 64 538,30 zł – poinformował nas sołtys Żółwina Karol Marchwiak.

Odmieniona Pigwowa

18.08.2023

Przebudowa alei Pigwowej w Książenicach zbliża się do finału.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2023 IKE - Usługi Literackie