środa, 17 kwietnia 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Zielone światło dla rozbudowy szkoły

27.08.2019


Projekt rozbudowy Szkoły Podstawowej w Żółwinie jest gotowy, pozwolenie na budowę wydane, zaś we wtorek po burzliwej dyskusji radni Rady Miejskiej w Brwinowie uchwalili wprowadzenie tego zadania inwestycyjnego do Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Brwinów na lata 2019-2025.

Dzięki temu już w IV kwartale może być rozstrzygnięty przetarg na rozbudowę. W 2020 r. na ten cel przewidziano 2 mln zł, zaś w 2021 – 6 mln.

Rozbudowa szkoły w Żółwinie wywołała wiele emocji w czasie posiedzenia rady. Radni pytali, czy w związku z przewidywanym spadkiem wpływów do budżetu gminy w kolejnych latach – m.in. z powodu zmniejszenia podatku PIT i zwiększenia obciążenia samorządu podwyżkami płac dla nauczycieli tak wielka inwestycja nie jest zagrożona. Dociekano, czy rozbudowa szkoły w Żółwinie nie opóźni budowy szkoły w Parzniewie, której domagają się mieszkańcy, oraz z jakich inwestycji w gminie trzeba będzie zrezygnować, by rozbudować szkołę w naszej miejscowości.

Żaden z radnych nie przyznał, że jest przeciwny żółwińskiej szkole, jednak wnosząc zastrzeżenia, m.in. w sprawie rzekomo nagłego trybu wniesienia poprawki do planu inwestycyjnego, faktycznie podważali sens tej inwestycji. Dlatego na uznanie zasługuje postawa w czasie sesji m.in. przewodniczącego Rady Miejskiej Sławomira Rakowieckiego, zastępcy burmistrza Jerzego Wysockiego, skarbnika gminy Elżbiety Dołoty, przewodniczącego komisji inwestycji Grzegorza Matysiaka, radnej Lidii Iwoły, radnego Pawła Nyca oraz sołtysa Żółwina Karola Marchwiaka.

Sławomir Rakowiecki przypomniał, że o rozbudowie szkoły w Żółwinie mówi się od wielu lat. Jerzy Wysocki zapewnił, że pieniędzy na realizację tego zadania wystarczy i nie odbędzie się ona kosztem innych zadań. W Parzniewie do tej pory nie ma gruntu, na którym miałaby stanąć szkoła, nie ma też jej projektu.

- Uczę w żółwińskiej szkole, nasza placówka ma najgorsze warunki w gminie – ubolewała Lidia Iwoła. – Dzieci uczą się na dwie zmiany, kończą zajęcia o 16.15, pierwszy autobus do szkoły odjeżdża o 6.55, w klasach uczy się po 26 dzieci, a sale są małe. Tymczasem Żółwin, Owczarnia i Terenia szybko się rozwijają, przybywa dzieci, one zasługują na naukę w lepszych warunkach.

Lidię Iwołę poparł Paweł Nyc, powtarzając, że o szkole w Żółwinie – wbrew wypowiedziom niektórych radnych z wieloletnim stażem – mówi się od wielu lat. Paweł Nyc zaapelował o poparcie wprowadzenia budowy szkoły do wieloletniej prognozy finansowej. Sołtys Karol Marchwiak stwierdził, że dziwi się tym radnym, którzy obecnie zgłaszają wątpliwości, zaś wcześniej byli gorącymi zwolennikami rozbudowy szkoły w Żółwinie. W głosowaniu 15 radnych poparło wprowadzenie budowy szkoły do wieloletniego planu finansowego, jedynie dwóch wstrzymało się od głosu, żaden nie był przeciwny.

W czasie rozbudowy szkoły uczniowie z oddziałów od 0 do 3 będą uczyli się w budynku przedszkola. Ten obiekt powinien pełnić właściwą funkcję, gdy inwestycja zostanie zakończona. (ike)

skomentuj na FB

Przetarg na kanalizację Słonecznej rozstrzygnięty

15.04.2024

Firma MARTEL z Milęcina zbuduje kanalizację sanitarną wraz z odgałęzieniami kanalizacyjnymi w ul. Słonecznej, na odcinku od Nadarzyńskiej do Działkowej.

Sąsiedzkie sprzątanie Żółwina

11.04.2024

Koło Gospodyń Wiejskich „Żółwin na Obcasach” i sołtys zapraszają mieszkańców w najbliższą sobotę na sąsiedzkie sprzątanie Żółwina. Początek o godzinie 10.00 obok Orlika. Akcję zakończy spotkanie przy ognisku.

Nadarzyńska w sobotę

10.04.2024

W sobotę powinna zakończyć się wymiana nawierzchni ul. Nadarzyńskiej na odcinku od Kasztanowej do Słonecznej.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie