czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Żółwin 2017 – sukcesy i porażki

29.12.2017


Koniec roku to tradycyjnie czas bilansów, podsumowań i ocen. Oto nasze subiektywne zestawienie największych sukcesów i porażek Żółwina w ostatnich dwunastu miesiącach.

Sukcesy:
1. Żółwin nie został przyłączony do Warszawy. Dzięki masowym protestom samorządowców i mieszkańców PiS zarzuciło pomysł rozszerzenia Warszawy o przeszło 30 otaczających stolicę gmin.
2. Na kolejnym odcinku Nadarzyńskiej ładniej i bezpieczniej. Budowa ciągu pieszo-rowerowego między Słoneczną a Leśną oraz przebudowa skrzyżowania ze Słoneczną i Mokrą pokazują, jak mogą wyglądać żółwińskie ulice.
3. Szkolna nie tonie. Ci, którzy latami przeprawiali się przez rozlewisko w rejonie skrzyżowania z Polną, odetchnęli z ulgą po wykonaniu odwodnienia tego odcinka.

Porażki:
1. Masakra drzew piłą spalinową. Za sprawą tzw. lex Szyszko w Żółwinie wycięto ogromną liczbę młodych i starych drzew, oszpecone zostały m.in. ulice Graniczna i Słoneczna.
2. Upiorna „brama Żółwina”. Od lat trwają gminno-powiatowe waśnie, a skrzyżowanie Nadarzyńskiej i Kasztanowej pozostaje najniebezpieczniejszym i jednym z najbrzydszych miejsc w naszej wsi.
3. Dziury powiatowe i gminne. Co roku powiatowe ekipy wyposażone w maszyny cuchnące smołą kleją Nadarzyńską i Kasztanową. Liczba łat na tych ulicach zasługuje na umieszczenie w księdze Guinnessa. Ale nawet do takiego stanu nawierzchni wzdychają mieszkańcy niektórych żółwińskich ulic, choćby Młochowskiej i Leśnej. (ike)

skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie