czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024


Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskich Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.
W czasie wtorkowego zebrania wiejskiego padł także rekord frekwencyjny. W głosowaniu na sołtyskę/sołtysa wzięło udział 256 osób. Tak licznego zgromadzenia dotyczącego spraw Żółwina nie pamiętają najstarsi mieszkańcy. Ale nigdy dotąd nie było tak emocjonalnej debaty poprzedzającej zebranie wiejskie. Emocje sprzyjały polaryzacji, pogłębieniu podziałów, a także mobilizacji zwolenniczek i zwolenników Moniki Cupriak i Karola Marchwiaka.
Decydującą dla wyniku wyborów okazała się ogromna potrzeba zmian w naszej miejscowości. „Partia zmiany” przełożyła się na 150 głosów poparcia dla Moniki Cupriak, „partia kontynuacji” Karola Marchwiaka – 103.
Emocje sprzed wyborów dały o sobie znać na sali. Agresja i pogarda w wypowiedziach kilku osób na szczęście nie przesłoniły sukcesu zgromadzenia, które świadczy o imponującym wzroście aktywności mieszkanek i mieszkańców.
Monika Cupriak otrzymała ogromny kredyt zaufania. Teraz to od niej zależy, czy spełni to wielkie oczekiwanie Żółwinianek i Żółwinian na zmiany.
Co pozostawia po sobie Karol Marchwiak? Pomnik w postaci Przedszkola Samorządowego przy Nadarzyńskiej, w którym odbywało się zebranie wiejskie. Były już sołtys należał do grona osób, które nieodpłatnie przekazały teren dawnego kółka rolniczego gminie Brwinów z zastrzeżeniem, że ma na nim powstać przedszkole i plac zabaw.
Sołtyska, zgodnie ze statutem sołectwa, jest równocześnie przewodniczącą rady sołeckiej. W nowo wybranej radzie sołeckiej znaleźli się: Olga Klaus, Bożena Kowalczyk de Fernandez, Ewa Kryj-Satalecka, Aleksandra Paciorkiewicz, Marek Sacharczuk i Piotr Syrek. Tu też panie okazały się górą. W poprzedniej radzie sołeckiej zasiadała tylko jedna kobieta – obecna radna Rady Miejskiej w Brwinowie Marta Obara-Michlewska.
Wybory już za nami. Czas zasypać podziały na „nowych” i „starych” mieszkańców. Łączy nas ziemia – kiedyś uprawiana przez rodowitych Żółwinian, a dziś znajdująca się w posiadaniu szukających tu swego miejsca na ziemi „nowych”.(ike)









skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin 2030

13.05.2024

Gmina Brwinów opracowała strategię rozwoju gminy do 2030 r. i zachęca mieszkańców do dyskusji, zgłaszania uwag i wniosków. Konsultacje potrwają do 17 czerwca.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie