czwartek, 20 czerwca 2024

Żółwin, mazowieckie

Wspólne sprawy

Żółwin zostanie przyłączony do Warszawy?

31.01.2017


Włączenie gminy Brwinów, a zatem także Żółwina, do miasta stołecznego Warszawy przewiduje projekt ustawy skierowany 30 stycznia przez grupę posłów PiS do laski marszałkowskiej.

"Miasto stołeczne Warszawa obejmuje 33 gminy, w tym gminę Warszawa oraz gminy: Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki, Zielonka" – tak brzmi artykuł 2. projektu ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy skierowanego 30 stycznia przez grupę posłów PiS do laski marszałkowskiej.

W myśl artykułu 24. projektu władze miasta stołecznego Warszawy tworzyłyby: składająca się z 50 radnych rada miasta stołecznego Warszawy oraz prezydent. Radni byliby "wybierani po jednym z każdej dzielnicy gminy Warszawa oraz po jednym z pozostałych gmin wchodzących w skład miasta stołecznego Warszawy".

Projekt zakłada przejęcie wykonywania zadań powiatowych przez miasto stołeczne Warszawa, w związku z tym – jak podkreślają w uzasadnieniu autorzy – "z dniem wejścia w życie ustawy likwidacji lub przekształceniu ulegną powiaty na obszarze miasta stołecznego Warszawy".

Dotychczasowe gminy podwarszawskie włączone do miasta stołecznego Warszawy mają pozostać, jednak ich kompetencje i samodzielność byłyby poważnie okrojone. Posłowie, którzy przygotowali projekt ustawy, przewidują, że władze miasta stołecznego Warszawy powinny decydować m.in. o zagospodarowaniu przestrzennym, komunikacji publicznej na całym terenie oraz koordynować realizację "zadań publicznych przez gminy znajdujące się w obszarze miasta stołecznego Warszawy". W dokumencie zapisano: "Rada miasta stołecznego Warszawy określa, w drodze uchwały, zadania gmin, które podlegają koordynacji oraz sposób i tryb tej koordynacji".

Artykuł 5. dokumentu stanowi: "Herbem miasta stołecznego Warszawy oraz gminy Warszawa jest wizerunek Syreny".

Zgodnie z projektem Podkowa Leśna pozostałaby poza powiększoną Warszawą. (ike)

skomentuj na FB

Terenia wybrała sołtysa

11.06.2024

Mieszkanki i mieszkańcy Tereni po raz kolejny wybrali na sołtysa Stanisława Freja. Jego konkurentką była Monika Cichońska, przewodnicząca Rady Rodziców Szkoły Podstawowej w Żółwinie. Monika Cichońska, Stanisław Dębiński, Sylwia Rykiel i Dorota Szmel zostali członkowie nowej rady sołeckiej.

Ruszyła przebudowa Młochowskiej

03.06.2024

Od wycinki drzew rozpoczęła się przebudowa ulicy Młochowskiej na odcinku od Południowej do granicy z gminą Nadarzyn.

Żółwin ma sołtyskę

21.05.2024

Kobiecej rewolucji ciąg dalszy: od niedawna mamy pierwszą radną w historii Żółwina, zaś od wtorku pierwszą w dziejach naszej miejscowości sołtyskę. Została nią prezeska Koła Gospodyń Wiejskiej Monika Cupriak, która wygrała z pełniącym funkcję sołtysa od 1999 r. Karolem Marchwiakiem.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie