czwartek, 22 lutego 2024

Żółwin, mazowieckie

Za miedzą

Odpust u Pani Rokitniańskiej

14.08.2012


14 sierpnia 1843 r. "Kurier Warszawski" zapowiadał "odpust w Rokitnie pod Warszawą, na który licznie zbierają się mieszkańcy okolic, a nawet Warszawy". Z pewnością byli wśród nich mieszkańcy Żółwina. Dlatego informujemy, że 15 sierpnia – zgodnie z kilkusetletnią tradycją – w Rokitnie odbędzie się odpust.

W Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny zostaną tego dnia odprawione trzy msze (główna o 11.30) i urządzony koncert poezji śpiewanej w wykonaniu zespołu Avanto. Wokół kościoła zaplanowano odpustowy "Festyn Rodzinny u Pani Rokitniańskiej". Będą kramy z odpustowymi różnościami, gry i zabawy dla dzieci, loteria fantowa, grillowanie, degustacja ciast i grochówki strażackiej oraz scena muzyczna, na której zagra zespół EX-MOCA.

Odpust w Rokitnie to doskonała okazja, by przypomnieć sobie o miejscowości znacznie starszej niż Warszawa, na terenie której już w X w. było grodzisko, zaś w XIII w. - gród kasztelański. Pierwszy kościół wzniesiono tu w XI w., a więc gdy chrześcijaństwo zaczynało zapuszczać korzenie na Mazowszu. Przez długi czas były tu dwa kościoły i dwie parafie – grodowa i wiejska. Obecny kościół to dzieło włoskiego mistrza Tomasza Bellottiego.

W świątyni znajduje się obraz Matki Boskiej słynący od setek lat z cudów. Katolicki tygodnik "Niedziela" przytoczył legendę związaną z jego historią. Na przełomie XII i XIII w. Matka Boska zobaczyła, że "w wierzbie z dziuplą zamieszkał diabeł Rokita, który kusił ludzi do złego, przepędziła go stąd czym prędzej. A mieszkańców obdarzyła szczególnymi łaskami. Miejscowość nazwano wówczas Rokitnem. A w kościele zawisł obraz Maryi, który zaczął słynąć cudami". Zgodnie z inną legendą przypomnianą przez "Niedzielę" obraz pochodzi z początku chrystianizacji Mazowsza: "Wojowie, którzy wyruszyli z Gniezna na podbój Mazowsza, odpoczywali na Błoniach, śpiewając Bogurodzicę. Potem przyśniło im się, że Matka Boża będzie im towarzyszyć w tej misji".

Wierni składali Pani Rokitniańskiej cenne wota, błagając ją o łaskę lub dziękując za cuda. "Jam tu cudu doznał. I pieszo idąc, moje wotum tu zaniosłem" - te słowa biskupa kijowskiego Józefa Andrzeja Załuskiego przytoczyła "Gazeta Wyborcza", podkreślając, że obraz "stał się celem pielgrzymek zarówno ludu, szlachty mazowieckiej, jak i warszawiaków". Na odpust do Rokitna przybywało, według XIX-wiecznego etnografa Łukasza Gołębiowskiego, sześć tysięcy pieszych oraz sześćset wozów i bryczek.

Moc Pani Rokitniańskiej ma dowodzić fakt, że obraz nie doznał szwanku w trakcie kataklizmów dziejowych – w tym bombardowania i zaciekłych walk w czasie I wojny światowej, gdy świątynia legła w gruzach.

Odkurzmy jeszcze stare numery "Kuriera Warszawskiego". 14 sierpnia 1852 r. gazeta zawiadamiała: "Jutro z powodu odpustu w Rokitnie wyprawiony będzie pociąg spacerowy do Brwinowa i Grodziska". Pięć lat później informowała na pierwszej stronie: "Prócz nader wielkiej liczby pobożnych przybyłych pociągiem spacerowym wyprawionym do Brwinowa, nieopodal której to wsi leży Rokitno, przybyli nadto niektórzy z Warszawy bitym gościńcem do Błonia, tak że z okoliczną ludnością na odpust zebrało się przeszło kilka tysięcy osób". (ike)skomentuj na FB

SZLABANU NIE POSTAWIĘ

Burmistrz Podkowy Leśnej ARTUR TUSIŃSKI w wywiadzie dla zolwin.pl opowiada o sąsiedztwie z Żółwinem

TOEPLITZÓWKA

Pałacyk w Otrębusach jest związany z Teodorem Toeplitzem. Ten potomek Szmula Zbytkowera - bankiera króla Stanisława Augusta, stale pożyczającego pieniądze na rozkoszne rezydencje - wspierał budowę 20-30-metrowych mieszkań dla robotników.

CO NAS ŁĄCZY. CO NAS DZIELI

Żadna gmina nie jest w stanie egzystować jedynie w swoich granicach administracyjnych, nie da się wszystkiego zrobić samemu - podkreśla Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej w rozmowie z zolwin.pl.

BARDZO STARA WIEŚ

Przez stulecia najbliższymi sąsiadami mieszkańców Żółwina byli mieszkańcy Starej Wsi. Ta nazwa pasuje do jej długiej historii.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2024 IKE - Usługi Literackie