środa, 29 czerwca 2022

Żółwin, mazowieckie

Z przeszłości

12 ZŁOTYCH ZA WILKA

Dwaj mieszkańcy Żółwina otrzymali 12 złotych nagrody za tępienie wilków. Było to niemal dwieście lat temu.

Wilki wytępiono w Polsce ostatecznie po wojnie, także poprzez system premiowania za ich zabicie. Zaczęły wracać dopiero za sprawą objęcia ich dwadzieścia lat temu pełną ochroną na całym terytorium Polski. Obecnie, w czasie masowego odstrzału dzików związanego z wiarą, że wraz z ostatnim dzikiem pozbędziemy się roznosicieli wirusa ASF, pojawiają się opinie, m.in. myśliwych, by zakaz polowań na wilki znieść. (ike)

 - Żółwin.pl


 - Żółwin.plskomentuj na FB

Nie sprzedawaj Żółwina

23.12.2021

„Jeżeli mi wolno jeszcze prośbę do Ciebie, mój drogi Eustachy, załączyć, to proszę Cię, byś Żółwina nie sprzedawał, zdaje mi się, że duch mój i po śmierci tak nad Tobą, jak i nad Antosiem czuwać będzie, jeśli wy tu zostaniecie” – pisała w testamencie Ludgarda Marylska, trzecia żona właściciela Żółwina Eustachego Marylskiego, matka jego najmłodszego dziecka - Antoniego.

NIECH ZAKWITNĄ JABŁONIE

30.04.2021

Może nadszedł czas, by zamiast pochodzących z Ameryki tui sadzić swojskie jabłonki?

Żółwin 1992

18.12.2020

Na mapie topograficznej przedstawiającej Żółwin w 1992 r. (wydano ją w roku następnym) brakuje nazw ulic. One pojawiły się później. Na obecnej ul. Nadarzyńskiej, w pobliżu lasu, widnieje napis „Na Laski”, taki sam można odczytać na najbliższym Żółwinowi odcinku obecnej ul. Jana Pawła II w Podkowie.

ORANŻADA Z ŻÓŁWINA

26.02.2020

Otrzymaliśmy cenny i unikatowy prezent - cztery naklejki na butelki z napojami orzeźwiającymi wyprodukowanymi w latach 80. XX w. w Żółwinie.

barometr

Jakie jest twoje ulubione miejsce spacerów?

podpatrzone


Żółwin
Żółwin

Żółwin pl - serwis internetowy mieszkańców Żółwina - © 2022 IKE - Usługi Literackie